„Santaka“ / Mokytojos Renatos idėjos uždega ir vaikus, ir jų tėvus

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Pirktų arba išsinuomotų 2–3 kambarių butą Vilkaviškyje (pirmame ar antrame aukšte). Tel. 8 612 21 966.
Galioja iki: 2019-03-23 15:03:51

Nauja modernia technika remontuoja drenažą, valo senas drenažo sistemas praplovimo būdu, įrengia naują drenažą, valo griovius, kasa tvenkinius, įrengia statybos aikšteles. Tel. 8 686 36 499.
Galioja iki: 2019-03-24 08:57:32

Parduoda dvivagę bulviasodę, vienvagę transporterinę bulviakasę, bulvių kauptuką su virbalinėmis akėčiomis, nebrangiai – miegamojo komplektą (7 dalių), sekciją, 2 senovines lovas, senovinę spintą. Tel. 8 687 46 306.
Galioja iki: 2019-03-25 10:47:40

Parduoda 1 kambario butą Vilniaus g. 8, Vilkaviškyje . Namas renovuotas, kaimynai ramūs ir tvarkingi, maži mokesčiai. Tel. 8 654 25 407.
Galioja iki: 2019-03-28 08:20:53

Parduoda šiaudapjovę („akselinę“) su vien-faziu vokišku varikliu, 4 vasarines padangas 185/70 R14. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-03-28 14:17:35

Parduoda 3 kambarių butą Lauko g., Vilkaviškyje (V a.), garažą prie Vilkaviškio ligoninės. Tel. 8 606 04 963.
Galioja iki: 2019-03-29 16:14:49

Dovanoja sofą. Tel. 8 680 79 928.
Galioja iki: 2019-03-31 10:58:01

Parduoda nedidelį namą Virbalyje (reikalingas remontas), 900 l talpos aliumininę talpyklą su čiaupu. Tel. 8 682 56 943.
Galioja iki: 2019-04-01 11:06:38Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2008-11-11 09:29

Dalinkitės:  


Mokytoja Renata Vitkauskienė daug įdomaus atranda liaudies kūryboje.

Autorės nuotr.


Mokytojos Renatos idėjos uždega ir vaikus, ir jų tėvus

Birutė NENĖNIENĖ

Gyvenimo pamatai

Sūdavos vidurinės mokyklos Teiberių skyriaus mokytoja Renata Vitkauskienė atrado sritį, į kurią jai ypač įdomu gilintis. Tai – etnokultūra, liaudies tradicijos.

„Kodėl pasirinkau šią sritį? – paklausta apie tai svarstė mokytoja Renata. – Etnokultūra šiuo laikmečiu traukia savo grynumu, tikrumu, gilumu. Etnokultūrinio paveldo, jį kaupiančių ir saugančių žmonių pažinimas padeda suvokti, kad kūrybiškumas, darbštumas, nuoširdus atsidavimas pasirinktai veiklos sričiai, tikėjimo savo darbu išsaugojimas yra kertiniai prasmingo žmogaus gyvenimo pamatai.“Sugalvojo užduotis

Mokytoja, pati ką nors vertinga sužinojusi, bando tai perduoti vaikams ir jų tėvams. Tenka naudotis įvairiomis veiklos formomis, bet ypač reikšmingas bendradarbiavimas su kaimo bendruomene.

„Galime pradėti kalbą nuo šios vasaros darbų. Teiberių ir Mažųjų Šelvių kaimų bendruomenė gavo finansavimą savo projektui „Ką seneliai ir proseneliai žinojo, noriu ir aš žinoti“ ir buvo suplanavusi organizuoti tokio paties pavadinimo šventę. Kadangi esu ir mokytoja, ir dar to paties kaimo gyventoja, manęs paprašė kaip nors užimti vaikus, kažką jiems parengti“, – pasakojo mokytoja apie tai, kaip linksmoje šventėje galima rimtai gilintis į praeitį.

Į šventę susirinkęs Teiberių kaimo jaunimas pirmiausia buvo pakviestas nuvykti į senąsias kaimo kapinaites padėti gėlių, uždegti žvakelių ir taip išreikšti pagarbą proseneliams.

Mokytoja sugalvojo užduočių, kaip vaikus supažindinti su žodiniu ir materialiuoju etniniu paveldu. Kiekvienam šventėje dalyvavusiam vaikui įdavė atitinkamos formos popieriaus lapus, į kuriuos jie, klausinėdami suaugusių šventės dalyvių, tėvų, kaimynų, turėjo užrašyti kuo daugiau iš šių žmonių išgirstų patarlių, atspindinčių bendravimą tarp kartų.

Taip pat ji parengė senovinių buities daiktų ekspoziciją. Vaikai, bendraudami su vyresniaisiais šventės dalyviais, turėjo išsiaiškinti, koks tai daiktas, kam buvo naudojamas.Kai išmintis greta

„Pagal tą patį projektą bendradarbiavimas tęsėsi ir rudenį. Kartu su kaimo bendruomene organizavome ekskursiją į Rumšiškių liaudies buities muziejų. Važiavo beveik visi mokyklos mokiniai, jų tėvai, kaimo bendruomenės nariai. Vaikai dalyvavo šio muziejaus edukacinėje programoje „Lino kelias“, – pasakojo mokytoja.

Artimiausioje ateityje mokytoja R.Vitkauskienė susiplanavusi mokykloje įgyvendinti projektą „Klausęs senolių nesigailėsi“. Pedagogė numatė į mokyklą pasikviesti liaudies meistrų, su mokiniais dalyvauti J.Basanavičiaus sodyboje-muziejuje rengiamoje edukacinėje programoje apie amatus.

Pasak mokytojos, nereikia toli dairytis – daug ko galima pasisemti ir iš greta, netgi tame pačiame kaime, gyvenančių vyresnių žmonių. Per tokį bendravimą ugdoma pagarba vyresniam žmogui, vaikui tampa suprantamesnė tėviškės sąvoka.Sudominti įmanoma

Mokytojos klausiau, kaip sekasi vaikams ir palyginti dar jauniems jų tėvams įteigti mintį, jog gražu, įdomu ir svarbu yra tai, kas lietuviška, senoviška.

„Vaikai yra labai smalsūs, jų pažinimo noras – didelis“, – sakė mokytoja. Ji pasidžiaugė, jog po „Lino kelio“ programos suprato, kad ir jaunoms mamoms buvo daug kas nežinoma ir nauja.

„Kai sugalvojau pernai daryti advento projektą, tikrai nerimavau dėl tėvų dalyvavimo, baiminausi, kad jie tik ranka numos. Tačiau šiuo atveju didžiausi mano sąjungininkai buvo vaikai, kurie labai užsidegė idėja ir, matyt, sugebėjo tą ugnį į namus parnešti bei uždegti tėvus“, – kalbėjo mokytoja Renata apie pernai pavykusį projektą „Advento keliu“.Tėvams rašė laiškus

„Projektu siekiau paskatinti ugdytinių šeimas pajusti bendros veiklos, kartu išgyvenamų emocijų šilumą, padėti suvokti šių potyrių įtaką vaiko asmenybės bei pasitikėjimo tėvais formavimuisi, parodyti užsiėmimų su vaikais būdų bei formų įvairovę, suteikti galimybių pažinti tautosakos, literatūros, istorijos paveldą, susijusį su adventu, Kalėdomis, metų virsmu“, – savo sumanymu dalijosi mokytoja. Ji parengė pradinukų tėvams laiškus-kvietimus advento vakarais šeimose surasti laiko pasiūlytai veiklai.

Klasę papuošė vaikų paruoštu kalendoriumi „Advento keliu“. Jame kiekvienai darbo dienai skyrė po kišenėlę. Jose vaikai rasdavo įdėtus laiškelius į namus su užduotimis ir rekomendacijomis, kaip sėkmingai jas atlikti.Nenusišalino ir tėčiai

Mokytoja Renata pasakojo, jog užduotis šeimos veiklai rengė taip, kad kuo įvairiapusiškiau atsiskleistų Kūčių, Kalėdų prasmė.

Pradėjo nuo žinių apie advento vainiko kilmę, pasiūlė bendromis jėgomis namuose piešti aptartus simbolius.

Vieno vakaro užduotis buvo tokia: apibrėžus bei iškirpus visų šeimos narių plaštakas pagaminti kalėdinę gėlę – puansetiją. Kai žiedais nušvito klasė, ypač akį traukė ir džiugino išsiskiriančios tėčių, prisidėjusių prie šios užduoties atlikimo, rankos.

Vyriškoji pusė savo gebėjimus atskleidė ir iliustruojant bei leidžiant knygelę pagal S.Nėries „Senelės pasaką“.

Užduotis šeimoms rengė ir patys vaikai. Vieną vakarą namiškiams teko padirbėti dėliojant dėlionę kalėdine tematika. Dar kita užduotis – namuose kartu visai šeimai perskaityti H.K.Anderseno pasaką „Mergaitė su degtukais“. Dažnuose namuose susimąstyta, nuščiūta piešiant šeimos medį. Tiems, kurie nebeateis prie Kūčių stalo, piešinyje suplazdėjo žvakelių liepsna.Skatino pakratyti atmintį

Anot mokytojos, nors ir siekta prisiminti senąsias tradicijas, bet atsispirti laikmečio madoms buvo sunku. Todėl į užduotis tilpo ir duoklė šiuolaikinei kasdienybei – pažintis su vaiko horoskopu bei savosios atžalos būdo bruožų palyginimas su „žvaigždžių lemtimi“.

Kadangi metų sandūra skatina susimąstyti apie laiką, projekto dalyviai iliustravo mįslę: „Yra tokie namai. Tuose namuose – dvylika langų. Ant tų langų – po keturis stiklus. Ant tų stiklų – po septynias žvaigždes. Kokie tai namai?“, sprendė kryžiažodį „Kur dingsta mūsų laikas“.

Mokytojos Renatos nuomone, Kalėdų laukimo laikotarpiu visais laikais mažiesiems tiesiog būtina išmokti padeklamuoti eilėraštį. Įgyvendindama savąjį projektą pedagogė nusprendė ne naujovių ieškoti, o kreiptis į tėvelius, kad šie perduotų vaikams tai, ko patys vaikystėje išmoko.

Populiariausias pasirodė besantis K.Kubilinsko eilėraštis „Eglutė skarota“.

„Tėvai vaikams perdavė ne tik eilėraščių posmus, bet ir kalėdines klasės puošmenas – linkėjimus, užrašytus ant pačių pagamintų žaisliukų“, – džiaugėsi mokytoja.Didžiausias turtas

Įgyvendinant projektą „Advento keliu“ svarbiausi buvo ne materialūs dalykai. „Man ši veikla padėjo labiau pažinti ugdytinių šeimas: išsiaiškinti jų, kaip ugdymo proceso partnerių, auklėjimo stilių, vertybes, aplinką, nuostatas dėl bendradarbiavimo su mokykla. O šiam tikslui pasiekti itin svarbu gauti grįžtamąją informaciją iš šeimų, todėl prašiau kas vakarą užrašyti įspūdžius, patirtus atliekant užduotį, kilusias mintis. Natūralu, kad nuomonės – pačios įvairiausios. Nuo paaugliško vyresniojo brolio atsiliepimo, kad tai – „nesąmonė“, iki „projektas padėjo mūsų šeimai susivienyti“, „net neįsivaizduojat, kokį šurmulį ir minčių dalijimąsi tenka išklausyti“, „patiko toks sumanymas, atitraukė nuo kasdieninių rūpesčių“, – apie projekto sėkmę pasakojo mokytoja.

Pasak jos, ypač svarbus momentas, kurio jokiu būdu neturėtų pamiršti kolegos, susidomėję šia idėja, – tai kasdieninis pasidalijimas vakarykštės užduoties sukeltais įspūdžiais, emocijomis, gebėjimas pasidžiaugti kiekvienu rezultatu.

Šeimų apsisprendimas įsitraukti į projektinę veiklą praturtino visus. Mokiniai susidomėjo šiuo sumanymu. Tai buvo juntama iš jų noro pademonstruoti rezultatą, perskaityti šeimos užrašytas mintis, greičiau sužinoti, kokia bus kita užduotis.

Tėveliai dalijosi laiko akimirkomis su labai brangiu, ypatingu ir mylimu, vertu, kad su juo dalytųsi, – savo vaiku.

Sūdavos vidurinės mokyklos Teiberių skyriaus pradinio ugdymo vyr. mokytoja Renata Vitkauskienė įsitikino, jog „mokyklos ir šeimos bendradarbiavimas įgyvendinant projektą „Advento keliu“ – tai išnaudota galimybė telkti klasės bendruomenę, efektyviau planuoti veiklą, dar kartą padėti vaikui pajusti, jog rūpestis juo – bendras“.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Trąšų gamybą verslininkas kilstelėjo į aukštesnį lygį
* Konteinerius vežėjai privalo pastatyti į vietą
* Šeimos gydytojų komandas papildys ne visi
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Koks Jūsų darbo krūvis?
Turiu vieną etatą.
Etatas ir viršvalandžiai.
Dirbu keliuose darbuose.
Neskaičiuoju, nes dirbu sau.
Aš nedirbu.Kalbos patarimai

Klausytis ką ar ko?
Su veiksmažodžiu klausyti(s) galininkas nevartotinas objektui reikšti. Vartotinas kilmininkas klausyti(s) ko, pvz.: Netrukdyk, klausau(si) laidą (taisoma laidos ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas