„Santaka“ / Gydytojas traumatologas turi savų prietarų

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2005-06-03 15:51

Dalinkitės:  


Gydytojas V.Aleksa vadovauja Traumatologijos-ortopedijos skyriui, operacinei bei talkina kolegoms Marijampolės ligoninėje.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Gydytojas traumatologas turi savų prietarų

Eglė KVIESULAITIENĖ


Gydytojas Vitalijus Aleksa traumatologiją-ortopediją vadina medicinos sritimi, kurioje dirbant nestinga adrenalino. Kai į ligoninę atvežamas stipriai sužalotas žmogus, traumatologui nėra laiko svarstyti. Kiekviena minutė tuomet brangi, nes ji kainuoja gyvybę.



Kelia prestižą

Šiemet sukaks 25 metai, kai V.Aleksa atvažiavo dirbti į tuomet naują Vilkaviškio ligoninę. Iš Plungės ministerijos sprendimu perkeltas gydytojas nesigaili, jog likimas jį atbloškė į Suvalkiją. Čia jis tapo žinomu savo srities specialistu, o traumatologija rajone sunkiai įsivaizduojama be V.Aleksos pavardės.

Ligoninės vadovas Romualdas Sveikata sakė, kad tokie gydytojai kelia ligoninės prestižą, nes V.Aleksos atliktų operacijų rodikliai pranoksta net kai kurių didžiųjų šalies ligoninių traumatologų darbo rezultatus. Neseniai gauti operuotų ligonių komplikacijų skaičiai buvo daug geresni nei kauniečių specialistų.



Kainuoja daug jėgų

Traumatologijos-ortopedijos skyriaus vedėjo pareigas einantis V.Aleksa jau įpratęs bet kuriuo paros metu galvoti apie darbą. Telefono skambutis vidury nakties reiškia, jog į ligoninę atgabentas sunkus ligonis. Per kelias minutes susiruošusio mediko mintyse iškart dėstosi operacijos planas. Kolegos žino, jog prieš sunkią operaciją gydytojo geriau nekalbinti, jis nemėgsta būti blaškomas.


Gydytojas neneigia, kad jo specialybė labai sunki, sukelianti daug emocijų, reikalaujanti dvasios stiprybės ir net fizinių jėgų.

Kartais operacinėje tenka praleisti net keturias valandas. Būna operacijų, kurios taip išsekina, kad medikai išeina linkstančiomis iš nuovargio kojomis bei šlapi nuo žliaugiančio prakaito.



Svarbi ir minutė

Sudėtingiausia, kai po sunkios traumos atvežamas ligonis su daugybiniais sužalojimais.

– Pasitaiko, kai atgabenamas žmogus lūžusiomis galūnėmis, traumuota galva, vidaus organais. Reikia staiga spręsti, ką po ko daryti, – pasakojo prie ekstremalių situacijų įpratęs medikas. – Pirmiausia užtikriname gyvybines funkcijas – kvėpavimą, širdies darbą.

Negalima delsti ir su kraujagyslėmis, nervais. Jei kraujotaka neatstatoma per 4 valandas, galūnę tenka amputuoti, todėl gydytojas privalo spėti laiku atlikti sudėtingas operacijas. Kai atvejis sunkus, operacinėje dirba visa gydytojų brigada.



Brangi medicinos sritis

Traumatologija-ortopedija ne tik sudėtinga, bet ir labai brangi medicinos sritis.

– Vienas paprasčiausias sraigtelis, sukamas į kaulą, kainuoja 20 litų. O jų reikia dešimties. Nors turtingose šalyse šios kaulų tvirtinimo priemonės vienkartinės, mes dažniausiai jas panaudojame porą kartų, nes taupome. Dabar savo skyriui surašėme užsakymą konstrukcijoms už 20 tūkst. litų, – aiškino V.Aleksa. – Ačiū Dievui, kad šiais laikais jų bent yra. O seniau tekdavo prašyti Kybartų prekybos įrengimų gamyklos meistrų, kad pagamintų ortopedinės technikos. Sudėtingesnių įrenginių važiuodavome prašyti į Maskvą, portfelius prisikrovę lietuviškų dešrų.


Nenusimanančiam ortopedinės konstrukcijos labiau primena inžinieriaus-mechaniko, o ne mediko įrankius.



Kūryba ir technika

Brangiai kainuoja ir traumatologijos instrumentai, tačiau technika šioje srityje pažengusi į priekį.

Jau 10 metų įvairios sąnarių operacijos daromos artroskopijos būdu, kai per du mažus pjūvius įvedamas aparatas ir instrumentai.

Stebėdamas ekrane gydytojas atlieka sudėtingus pjūvius, šalina kremzles, kaulo išau- gas.

Kiekvienas medikas turi savo darbo metodus. Kartais susiduriama su tokiais atvejais, kurie neaprašyti jokiame medicinos vadovėlyje. Tuomet reikia spręsti pačiam, sugalvoti vietoje, kaip elgtis.

– Traumatologija – tai viskas kartu – medicina, kūryba, technika, – sakė traumatologas V.Aleksa. – Nuo mažens traukė prie technikos, mėgau meistrauti, gal todėl ir pasirinkau šią medicinos sritį.

Beje, gydytojo vyresnysis brolis Gasparas – taip pat gydytojas traumatologas-ortopedas.



Nelinkėtų sąnario lūžių

Baisiausia rykštė traumatologams – pūlinis kaulo uždegimas (osteomelitas), kuris lieka visam gyvenimui. Rodos jau užgijusi žaizda ligoniui gali atsiverti po kelių metų nušalus ar patyrus stresą.


Infekcija įsimeta per atvirą žaizdą arba net dėl nesveiko danties. V.Aleksos nuomone, jei kas sukurtų nuo šios ligos vaistus, reikėtų apdovanoti Nobelio premija.

Ilgiausiai trunkančiomis medikas įvardijo plaštakos operacijas, nes rankose daug sausgyslių, nervų, kuriuos reikia taisyklingai susiūti. Tačiau labiausiai pacientui nelinkėtų patirti sąnario lūžį, ypač skeveldrinį. Mat kad ir kaip sėkmingai pavyktų operacija, vėliau sąnarius visgi tenka protezuoti.



Laikosi įsitikinimų

V.Aleksa savo darbe šiek tiek prietaringas. Niekada ligoniui nesako, kad operacija pavyko gerai.

– Sakau, kad normaliai. Jei pasakysi, kad gerai ar labai gerai, būtinai kas nors įvyks, komplikuosis, – visiškai įsitikinęs traumatologas. – Kartais atrodo, kad lūžis mažas, viskas puikiai pavyksta, o „išlenda“ tokia komplikacija, sepsis, kad net patikėti sunku. Gydytojas tikina vien pabendravęs su pacientu gali pasakyti, ar su jo liga bus vargo. Jei žmogus optimistas, linksmas, net ir sudėtingi lūžiai puikiai gyja.

– Kitam pacientui operaciją atlieki idealiai, bet jis nepatenkintas, dejuoja, tai, žiūrėk, žaizda nei iš šio, nei iš to supūliuoja, – patirtimi dalijosi gydytojas.

V.Aleksa laikosi ir kito įsitikinimo – pacientą turi operuoti tas gydytojas, kuriuo ligonis pasitiki.

Medikas pamena atvejį, kai pacientui dėl šventos ramybės prižadėjo, kad operuos jo norimas traumatologas. Tačiau narkozės metu juk pacientas nesuvokia, kas vyksta, tad operavo tas, kuriam priklausė pagal planą. Nors viskas buvo atlikta nepriekaištingai, žaizda ilgai negijo, liga komplikavosi.



Padeda kolegoms

Jau keli mėnesiai Vilkaviškio ligoninės traumatologas puse etato dirba ir Marijampolėje. Gydytojas važinėja pagelbėti kolegoms, vieną savo traumatologų išleidusiems į Seimą. Nors darbas apskrities centro ligoninėje toks pats, tačiau yra kompiuterinis tomografas, labai palengvinantis diagnostiką.

– Padirbti kitoje ligoninėje, pasidalyti kitų patirtimi – labai „sveika“, – teigė V.Aleksa. – Medicinoje galima tobulėti ir tobulėti – ribų nėra.

Gydytojas sakė labai mylįs savo darbą, todėl niekada negalėtų iškeisti jo į politiko ar administratoriaus. Tik labai skaudu, kai medikų neįvertina visuomenė, kuriai vis dar atrodo, kad žmonės Lietuvoje kitaip nei visur miršta ne nuo ligų, o nuo gydytojų klaidų.



Publikuota: 2005-06-03 15:51:59

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai