„Santaka“ / Žmonės vis dar nenori pamiršti senųjų sąvartynų

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda gyvenamąjį namą Vienybės g., Vilkaviškyje (yra 7,6 a žemės). Tel. 8 656 85 575.
Galioja iki: 2019-09-19 14:45:38

Parduoda 1 kambario butą Vilniaus g. 6, Vilkaviškyje (29,62 m², III a., vonia ir tualetas kartu, be balkono). Tel. 8 638 50 161.
Galioja iki: 2019-09-20 09:28:01

Parduoda savadarbį tvarkingą traktoriuką su žemės dirbimo padargais. Tel. 8 615 96 257.
Galioja iki: 2019-09-22 11:32:38

Parduoda tvarkingą, prižiūrėtą namą Virbalyje (70 m², mūrinis ūkinis pastatas, visi inžineriniai tinklai, šildymas kietuoju kuru, 7 a sklypas, sutvarkyta aplinka, šalia mokykla ir vaikų darželis, 10 000 Eur). Tel.: 8 616 72 266, 8 656 58 234.
Galioja iki: 2019-09-23 09:03:05

Parduoda 2 kambarių butą su daliniais patogumais Virbalyje (atskiras įėjimas, yra ūkiniai pastatai, vandens, kanalizacija, rūsys, žemės, šalia parduotuvė, ambulatorija, autobusų stotelė, 3000 Eur). Tel. 8 650 59 709.
Galioja iki: 2019-09-26 13:25:28

Parduoda lengvojo automobilio priekabą (1995 m., 1,6 x 1,6 m, draudimas ir TA dvejiems metams, LED žibintai, padangos M+S, 80 proc. likutis, 369 Eur), plastikinių langų varčias su stiklo paketais (įvairių dydžių, 22 Eur už vnt.). Tel. 8 686 41 679.
Galioja iki: 2019-09-26 16:23:58

Parduoda naują čiužinį (2 m ilgio, 80 cm pločio, 30 cm aukščio). Tel. 8 653 40 386.
Galioja iki: 2019-09-27 13:04:19

Parduoda 3,8 a sodo sklypą Vilkaviškio miesto ribose. Tel. 8 671 02 459.
Galioja iki: 2019-09-28 11:22:43Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2008-10-24 16:52

Dalinkitės:  


Aplinkosaugininkas Vitas Bakas (kairėje) ir ekologas Darius Bunikis teigė, kad Pajevonio sąvartyno uždarymo darbai buvo atlikti ypač tvarkingai ir gerai. Dabar sunku patikėti, kad šioje gražioje vietoje, kur tolumoje atsiveria puiki apylinkių panorama, buvo keli hektarai šiukšlių.

Autorės nuotr.


Žmonės vis dar nenori pamiršti senųjų sąvartynų

Eglė MIČIULIENĖ

Nuo Naujųjų neveiks

Sparčiai artinasi data, kai bus uždarytas vienintelis likęs legalus Vilkaviškio rajono sąvartynas.

– Anksčiau Vilkaviškyje veikė tik du legalūs sąvartynai. Vienas buvo Virbalio Miesto Laukuose, tačiau jis jau uždarytas ir nebeeksploatuojamas. Kitas, šiuo metu dar veikiantis, yra Pavembrių sąvartynas.

Tačiau nuo 2009 metų sausio, kai tik pradės veikti naujasis Marijampolės apskrities sąvartynas, į Pavembrių sąvartyną atliekų nebus galima vežti. Visos atliekos keliaus į Panausupio kaimą Marijampolės savivaldybėje, – sakė Vilkaviškio savivaldybės vyr. specialistas ekologas Darius Bunikis.

Tiesa, Vilkaviškio sąvartynas bus tvarkomas palaipsniui. Jam rekultivuoti lėšos bus skirtos iš Europos Sąjungos fondų ir galutinė jo sutvarkymo data numatyta iki 2011 metų. Sąvartynas, kaip teigė D.Bunikis, iki to laiko nebus paliktas be priežiūros, jame dirbs sargas, vyks monitoringo darbai.

Kaip bus atliekami uždarymo darbai, dar neaišku, nes sąvartyno sutvarkymo projektas kol kas neparengtas. Aišku tik tiek, kad šiukšlės liks pūti mūsų rajone.

Norint pergabenti atliekas į naująjį Marijampolės sąvartyną, kaip iš pradžių buvo planuota daryti, reikėtų milžiniškų lėšų.Baigia likviduoti

Aplinkosaugininkai nerimauja, jog uždarius vienintelį legalų Vilkaviškio rajono sąvartyną nuošalesnėse vietose vėl gali pradėti dygti šiukšlių krūvos.

Dar nuo tarybinių laikų Vilkaviškio rajone (kaip, beje, ir visoje Lietuvoje) veikė keliolika stambesnių ir dar daugiau smulkių neįteisintų sąvartynų.

Prieš keletą metų juos Savivaldybė ėmėsi likviduoti.

Šie sąvartynai, kaip teigė D.Bunikis, uždaromi iš Savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiųjų programų lėšų, nes norint šiam reikalui gauti ES pinigų reikėtų pirmiausiai sutvarkyti daugybę dokumentų, t. y. sąvartynus įteisinti, parengti jų tvarkymo projektus ir t. t. Tad suma išaugtų keliasdešimt kartų.

Vienas iš pirmųjų Savivaldybės lėšomis 2005 metais buvo likviduotas Čyčkų kaimo (Alvito sen.) sąvartynas. Jo sutvarkymas kainavo netoli 8 tūkst. litų. Tais pačiais metais už beveik 20 tūkst. litų sutvarkytas didelis Geisteriškių kaimo (Keturvalakių sen.) sąvartynas.

Vėlesniais metais už 9125 Lt likviduoti Gražiškių k., už 18 122 Lt – Andriškių k. (Klausučių sen.), už 20 918 Lt – Navininkų k. (Keturvalakių sen.) bei kiti sąvartynai.

Kiek daugiau nei prieš mėnesį baigtas likviduoti daugiau nei 3 ha plotą užėmęs Pajevonio kaimo sąvartynas. Jam tvarkyti buvo skirta 21 456 litų.Vis dar atveža

Kartu su ekologu D.Bunikiu ir Marijampolės aplinkos apsaugos departamento Vilkaviškio rajono agentūros vedėju V.Baku nuvažiavome pažiūrėti, kaip atrodo buvę nelegalūs, dabar jau uždaryti sąvartynai.

Iš karto galima pasakyti, jog apvažiavus daugumą vietų, į kurias žmonės suveždavo atliekas, daug kur net nebuvo žymės, kad kažkada ten yra buvęs šiukšlynas. Žole užžėlę, lygūs Navininkų (Keturvalakių sen.), Gražiškių, Rutkiškių (Šeimenos sen.) kaimų laukai nepriminė savo buvusios paskirties.

Prieš keletą metų uždarytas Gižų kaimo sąvartynas irgi buvo tvarkingas, bet pačioje pakelėje mėtėsi plastikinės automobilių buferių nuolaužos.

Panašų vaizdą radome ir prie Geisteriškių kaimo (Keturvalakių sen.) sąvartyno: maždaug 3,5 hektaro plotas buvo užžėlęs žole ir jokio šiukšlyno nepriminė. Tačiau jo prieigose riogsojo išversta šiferio krūva, pakrūmėje mėtėsi pora automobilių sostų, kitų mašinos detalių.

Visokių stambiagabaričių buitinių atliekų – skalbyklių, sulūžusių sofų ir pan. – buvo paversta ir prie Čyčkų kaimo sąvartyno, kuris jau seniai sutvarkytas ir bendruomenės apsodintas medeliais.Bartninkuose – kitąmet

Paskutinis didelis nelegalus sąvartynas buvo uždarytas Pajevonyje. Šiukšlės užkastos giliai po žeme, viršuje supiltas gruntas. Stovint ant tikrai gražiai sutvarkytos kalvos net mintis nekiltų, kad čia kažkada buvo didelis, 3–3,5 hektarų sąvartynas.

Pajevonio seniūnas Gediminas Bisikirskas turi gražią idėją: jis ketina ten įrengti parką su takeliais ir akmenų ekspozicijomis Lietuvos vardo tūkstantmečiui paminėti.

Truputį kitokį vaizdą išvydome Rūdos kaime (Gižų sen.), greta fermų esančiame sąvartyne, kurį likvidavo pati seniūnija.

Čia šiukšlės sustumtos į didžiulį kaupą. Prie žemių ir šiukšlių krūvos įkalta lentelė su užrašu: „Šiukšles šioje vietoje pilti draudžiama. Čia nėra šiukšlyno! Pildami šiukšles jūs pažeidžiate aplinkos teritorijų tvarkymo taisykles ir būsite baudžiami pagal Administracinės teisės pažeidimų kodekso 161 str. (Miestų ir kitų gyvenamųjų vietovių tvarkymo ir švaros pažeidimas).“

Gižų seniūnas Romas Kučiauskas sakė, jog sąvartyną dar žadama tvarkyti toliau. Seniūnas tikisi, jog tvarkant kelią Rimavičių kaimo link sąvartynas bus užlygintas, o aplink susodinti medeliai – kad žmonės neprivažiuotų, norėdami išversti šiukšles.

Graudžiausiai atrodė Bartninkų kaimo laukuose esantis šiukšlynas. Kaip teigė D.Bunikis, tai – paskutinis iš didesnių likusių nesutvarkytų nelegalių sąvartynų mūsų rajone. Nors jis ir neįteisintas, akivaizdžiai matėsi, kad šiukšlės čia sėkmingai tebevežamos. Savivaldybės atstovo teigimu, šis šiukšlynas turėtų būti sutvarkytas kitais metais.Tikisi, kad susipras

– Džiaugėmės, kad sąvartynai likviduojami. Bet vis dar gauname pranešimų, jog į tas pačias vietas žmonės atveža ir papila kokių nors šiukšlių. Dažniausiai tai būna seno asbestcemenčio šiferio, remonto darbų atliekos, automobilių dalys, seni baldai, – kalbėjo V.Bakas. – Tokius šiukšlintojus nėra lengva sugaudyti. Žmonės dabar gudresni, dokumentų su pavardėmis paprastai nemėto. O prie kiekvieno buvusio sąvartyno apsaugos juk nepastatysi...

Kur dėti tokias atliekas – problema ne tik mūsų rajone, bet ir visoje respublikoje. Šiuo metu vilkaviškiečių prašoma asbestcementes atliekas vežti į aikštelę prie dar veikiančio Pavembrių kaimo sąvartyno. Norint atiduoti stambiagabarites bei elektronikos atliekas, reikėtų kreiptis į UAB „Marijampolės švara“ Vilkaviškio filialo atstovus, tel. 8 612 61 125.

Aplinkosaugininkai tikisi, kad žmonės bus supratingesni ir nebegrįšime prie tų laikų, kai šiukšlės buvo verčiamos į visas pakampes. Tai, kad Marijampolėje atidarytas ekologiškas sąvartynas ir šiukšlės iš mūsų rajono netrukus bus išvežamos, turėtų būti ir patiems gyventojams akstinas gyventi švariau, o ne pretekstas versti atliekas ten, kur kiekvienam arčiau ir patogiau.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Globos namų įdirbis išgirtas, tačiau įstaigos turi nelikti
* Kai nenori mokėti mokesčių – šiukšlės keliauja į paežerės konteinerius
* Nesutarimai dėl įvažiavimo įstrigo ambicijų sūkuryje
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar šį rudenį buvote grybauti?
Taip, ir ne kartą.
Sykį jau grybavau.
Dar tik planuoju.
Nebuvau ir nesiruošiu.Kalbos patarimai

Ar taisyklingas pasakymas „reikalingas pagalbos“?
Taip, taisyklingas, būdvardis „reikalingas“ valdo objekto kilmininką. Pvz.: Senas neįgalus žmogus reikalingas pagalbos.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas