„Santaka“ / Tauro apygardos partizanų takais

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su išleidimo čiaupu ir jo prailginimu (45 Eur), tokį pat konteinerį be metalinio rėmo (15 Eur). Tinka vandeniui ar kurui laikyti. Gali atvežti. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2018-09-29 09:19:34

Brangiai išsinuomotų žemės ūkio paskirties žemės. Tel. 8 624 12 402.
Galioja iki: 2018-09-30 10:57:07

Parduoda kiaulę skersti. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2018-10-01 11:50:58Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2008-09-26 16:07

Dalinkitės:  


Tauro apygardos partizanų takais

Jei į ra­jo­ną at­va­žiuo­tų te­le­vi­zi­jos lai­dos „Klau­si­mė­lis“ ren­gė­jai ir pa­klaus­tų, kiek Lie­tu­vo­je 1945–1957 m. vei­kė par­ti­za­nų apy­gar­dų, ka­da su­si­kū­rė Ma­ri­jam­po­lės, Ša­kių, Vil­ka­viš­kio ir Kau­no ap­skri­ty­se vei­ku­si Tau­ro apy­gar­da, tik­riau­siai bū­tų keis­čiau­sių ir juo­ką ke­lian­čių at­sa­ky­mų.

No­ras gi­lin­tis į sa­vą­ją is­to­ri­ją ir pa­ska­ti­no Ky­bar­tų bib­lio­te­ko­je vei­kian­čio vie­ni­šų žmo­nių klu­bo „Vie­ni­šius“ na­rius vie­nai die­nai iš­vyk­ti į šia­me kraš­te vei­ku­sių Tau­ro apy­gar­dos par­ti­za­nų žū­ties vie­tas. Pas­kel­bė­me laik­raš­ty­je, kad prie mū­sų ga­li pri­si­jung­ti skau­tų at­sto­vai ir vi­si no­rin­tie­ji. Va­žiuo­ti ir pa­si­klau­sy­ti mo­ky­to­jos Da­li­jos Ago­tos Kar­kie­nės pa­sa­ko­ji­mo pa­no­ro tik trys Tė­vy­nės sū­nūs: trem­ti­nys An­ta­nas Žvirb­lis ir bu­vęs par­ti­za­nų ry­ši­nin­kas Vin­cas Al­gi­man­tas Kaz­laus­kas iš Ky­bar­tų, tre­čia­sis žmo­gus tur­būt dėl sva­rbių prie­žas­čių neat­vy­ko. Tie­sa, pa­kal­bin­tos kar­tu va­žia­vo ak­ty­vios skau­tės Ger­da Jakš­tai­tė ir Eva Kak­liu­gi­na. Su­si­da­rė 18 žmo­nių gru­pė.

Iš mo­ky­to­jos pa­sa­ko­ji­mo su­ži­no­jo­me, kad Lie­tu­vo­je vei­kė de­vy­nios Lie­tu­vos lais­vės ko­vo­to­jų apy­gar­dos, kad par­ti­za­nai už­pul­di­nė­jo prie­šo at­sar­gos punk­tus, ren­gė pa­sa­las. Dau­ge­lis nu­ste­bo­me iš­gir­dę, jog Tau­ro apy­gar­da bu­vo įkur­ta 1945 m. rugp­jū­čio 15 d. Ma­ri­jam­po­lės ap­skri­ty­je, Skar­du­piuo­se, ku­ni­go An­ta­no Yliaus ini­cia­ty­va. Su­val­ki­jos te­ri­to­ri­jo­je gy­ve­no ir ko­vo­jo žy­miau­si par­ti­za­nai: Vy­riau­sio­jo gink­luo­tų par­ti­za­nų šta­bo įga­lio­ti­nis už­sie­ny­je, Tau­ro apy­gar­dos Bi­ru­tės rink­ti­nės va­das ma­jo­ras Juo­zas Luk­ša-Skir­man­tas, ka­pi­to­nas L.Tau­nys-Ko­vas, pul­ki­nin­kas Liu­das But­ke­vi­čius-Luo­bas, ma­jo­ras Zig­mas Drun­ga-My­ko­las, Ka­zi­mie­ras Pyp­lys-Ma­žy­lis, A.Sen­ku­tė-Pu­še­lė, pen­ki bro­liai Po­pie­ros, pen­ki bro­liai Ra­čiai, ke­tu­ri bro­liai Luk­šos ir dau­ge­lis ki­tų.

Apie par­ti­za­nų gy­ve­ni­mą bun­ke­riuo­se ir kaip tie jų men­ki būs­tai bū­da­vo pa­da­ro­mi įdo­miai pa­pa­sa­ko­jo kar­tu va­žia­vęs par­ti­za­nų ry­ši­nin­kas V.A.Kaz­laus­kas. At­si­mi­ni­mai bu­vo dar įdo­mes­ni, nes pa­sa­ko­ji­mo klau­sė­mės Viš­ty­čio miš­ke (prie ke­lio Vištytis–Gražiškiai), ša­lia bu­vu­sio bun­ke­rio ošiant se­noms pu­šims.

V.A.Kaz­laus­ko ini­cia­ty­va iš Ky­bar­tų at­ve­žė­me ce­men­ti­nį stul­pe­lį su įra­šy­to­mis ke­tu­rių par­ti­za­nų – Al­bi­no No­vi­ko-Skir­gai­los, Bro­niaus Bo­bi­no-Pat­rim­po, Mi­siu­ke­vi­čiaus-Arū­no, Al­bi­no Bie­liū­no-Ka­be­lio – pa­var­dė­mis. Pa­si­ro­do, šio­je že­mi­nė­je nuo 1950-ųjų pa­va­sa­rio iki 1952-ųjų ru­dens gy­ve­no iš­var­dy­tie­ji miš­ko bro­liai. Bū­rio va­das Ka­be­lis nuo 1952 m. bu­vo už­ver­buo­tas če­kis­tų. Kaip pa­sa­ko­jo bu­vęs šių par­ti­za­nų ry­ši­nin­kas V. A.Kaz­laus­kas (tuo lai­ku te­tu­rė­jęs 16–17 me­tų), Ka­be­lio iš­duo­ti ir jo pa­ties ran­ka nu­šau­ti žu­vo dau­giau nei 150 vy­rų.

Ty­los mi­nu­te, mal­da bu­vo pa­gerb­ti Gi­žų, Gra­žiš­kių, Pa­je­vo­nio, Bart­nin­kų, Ke­tur­va­la­kių, Pil­viš­kių se­niū­ni­jo­se ir Vil­ka­viš­kio mies­te žu­vu­sie­ji už Tė­vy­nės lais­vę, ne­nu­si­len­kę prieš ne­tie­są. Pa­si­džiau­gė­me, kad prie dau­ge­lio pa­mink­lų pa­so­din­ta gė­lių, te­ri­to­ri­jos tvar­ko­mos. Iš­ra­vė­ti pikt­žo­les te­ko tik prie pa­mink­lų Ke­tur­va­la­kiuo­se ir Gul­bi­niš­kiuo­se.Ro­ma BRUZ­BAR­TIE­NĖ

Bib­lio­te­ki­nin­kė


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Popiežius Pranciškus palaimino Lietuvos žmones
* Vilkaviškio rajone nebelieka migracijos padalinio
* Vizito pas medikus mokestis drausmintų ir mažintų pacientų eiles
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar kada nors esate nukentėjęs nuo vagių?
Taip, patyriau didelių nuostolių.
Niekada su vagystėmis nesusidūriau.
Nukentėjau nežymiai.
Esu apsidraudęs, todėl jaučiuosi saugiau.Kalbos patarimai

Ką kilnojo – gyrą ar svarstį?
Didelis metalinis rutulys su rankena jėgai ugdyti vadintinas svarsčiu. Taigi stipruoliai varžosi kilnodami svarstį, bet ne gyrą.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas