„Santaka“ / Tauro apygardos partizanų takais

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda pilnai įrengtą, suremontuotą 1 kambario butą su rūsiu Pilviškių g., Vilkaviškyje (2/5 aukštas). Tel. 8 625 50 615.
Galioja iki: 2018-11-15 09:19:44

Vilkaviškyje remontuoja variklius, keičia dirželius, tikrina, šlifuoja variklių galvutes, atlieka lengvųjų automobilių kompiuterinę diagnostiką. Tel. 8 609 79 788.
Galioja iki: 2018-11-16 08:58:32

Parduoda traktoriaus MTZ priekinį varantyjį tiltą (naujai perrinktas), kombainą NIVA, traktorių MTZ-82 (geros būklės), keltuvą prie tratoriaus galo. Tel. 8 682 77 847.
Galioja iki: 2018-11-17 09:05:27

Parduoda garažą Vilkaviškyje, prie ligoninės (geras privažiavimas, yra elektra, ištinkuotas), 250 m² komercinės paskirties patalpas Giedriuose (už geležinkelio pervažos, yra aikštelė automobiliams, geras privažiavimas, vandens baseinas). Tel. 8 687 87 459.
Galioja iki: 2018-11-19 14:00:39Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2008-09-26 16:07

Dalinkitės:  


Tauro apygardos partizanų takais

Jei į ra­jo­ną at­va­žiuo­tų te­le­vi­zi­jos lai­dos „Klau­si­mė­lis“ ren­gė­jai ir pa­klaus­tų, kiek Lie­tu­vo­je 1945–1957 m. vei­kė par­ti­za­nų apy­gar­dų, ka­da su­si­kū­rė Ma­ri­jam­po­lės, Ša­kių, Vil­ka­viš­kio ir Kau­no ap­skri­ty­se vei­ku­si Tau­ro apy­gar­da, tik­riau­siai bū­tų keis­čiau­sių ir juo­ką ke­lian­čių at­sa­ky­mų.

No­ras gi­lin­tis į sa­vą­ją is­to­ri­ją ir pa­ska­ti­no Ky­bar­tų bib­lio­te­ko­je vei­kian­čio vie­ni­šų žmo­nių klu­bo „Vie­ni­šius“ na­rius vie­nai die­nai iš­vyk­ti į šia­me kraš­te vei­ku­sių Tau­ro apy­gar­dos par­ti­za­nų žū­ties vie­tas. Pas­kel­bė­me laik­raš­ty­je, kad prie mū­sų ga­li pri­si­jung­ti skau­tų at­sto­vai ir vi­si no­rin­tie­ji. Va­žiuo­ti ir pa­si­klau­sy­ti mo­ky­to­jos Da­li­jos Ago­tos Kar­kie­nės pa­sa­ko­ji­mo pa­no­ro tik trys Tė­vy­nės sū­nūs: trem­ti­nys An­ta­nas Žvirb­lis ir bu­vęs par­ti­za­nų ry­ši­nin­kas Vin­cas Al­gi­man­tas Kaz­laus­kas iš Ky­bar­tų, tre­čia­sis žmo­gus tur­būt dėl sva­rbių prie­žas­čių neat­vy­ko. Tie­sa, pa­kal­bin­tos kar­tu va­žia­vo ak­ty­vios skau­tės Ger­da Jakš­tai­tė ir Eva Kak­liu­gi­na. Su­si­da­rė 18 žmo­nių gru­pė.

Iš mo­ky­to­jos pa­sa­ko­ji­mo su­ži­no­jo­me, kad Lie­tu­vo­je vei­kė de­vy­nios Lie­tu­vos lais­vės ko­vo­to­jų apy­gar­dos, kad par­ti­za­nai už­pul­di­nė­jo prie­šo at­sar­gos punk­tus, ren­gė pa­sa­las. Dau­ge­lis nu­ste­bo­me iš­gir­dę, jog Tau­ro apy­gar­da bu­vo įkur­ta 1945 m. rugp­jū­čio 15 d. Ma­ri­jam­po­lės ap­skri­ty­je, Skar­du­piuo­se, ku­ni­go An­ta­no Yliaus ini­cia­ty­va. Su­val­ki­jos te­ri­to­ri­jo­je gy­ve­no ir ko­vo­jo žy­miau­si par­ti­za­nai: Vy­riau­sio­jo gink­luo­tų par­ti­za­nų šta­bo įga­lio­ti­nis už­sie­ny­je, Tau­ro apy­gar­dos Bi­ru­tės rink­ti­nės va­das ma­jo­ras Juo­zas Luk­ša-Skir­man­tas, ka­pi­to­nas L.Tau­nys-Ko­vas, pul­ki­nin­kas Liu­das But­ke­vi­čius-Luo­bas, ma­jo­ras Zig­mas Drun­ga-My­ko­las, Ka­zi­mie­ras Pyp­lys-Ma­žy­lis, A.Sen­ku­tė-Pu­še­lė, pen­ki bro­liai Po­pie­ros, pen­ki bro­liai Ra­čiai, ke­tu­ri bro­liai Luk­šos ir dau­ge­lis ki­tų.

Apie par­ti­za­nų gy­ve­ni­mą bun­ke­riuo­se ir kaip tie jų men­ki būs­tai bū­da­vo pa­da­ro­mi įdo­miai pa­pa­sa­ko­jo kar­tu va­žia­vęs par­ti­za­nų ry­ši­nin­kas V.A.Kaz­laus­kas. At­si­mi­ni­mai bu­vo dar įdo­mes­ni, nes pa­sa­ko­ji­mo klau­sė­mės Viš­ty­čio miš­ke (prie ke­lio Vištytis–Gražiškiai), ša­lia bu­vu­sio bun­ke­rio ošiant se­noms pu­šims.

V.A.Kaz­laus­ko ini­cia­ty­va iš Ky­bar­tų at­ve­žė­me ce­men­ti­nį stul­pe­lį su įra­šy­to­mis ke­tu­rių par­ti­za­nų – Al­bi­no No­vi­ko-Skir­gai­los, Bro­niaus Bo­bi­no-Pat­rim­po, Mi­siu­ke­vi­čiaus-Arū­no, Al­bi­no Bie­liū­no-Ka­be­lio – pa­var­dė­mis. Pa­si­ro­do, šio­je že­mi­nė­je nuo 1950-ųjų pa­va­sa­rio iki 1952-ųjų ru­dens gy­ve­no iš­var­dy­tie­ji miš­ko bro­liai. Bū­rio va­das Ka­be­lis nuo 1952 m. bu­vo už­ver­buo­tas če­kis­tų. Kaip pa­sa­ko­jo bu­vęs šių par­ti­za­nų ry­ši­nin­kas V. A.Kaz­laus­kas (tuo lai­ku te­tu­rė­jęs 16–17 me­tų), Ka­be­lio iš­duo­ti ir jo pa­ties ran­ka nu­šau­ti žu­vo dau­giau nei 150 vy­rų.

Ty­los mi­nu­te, mal­da bu­vo pa­gerb­ti Gi­žų, Gra­žiš­kių, Pa­je­vo­nio, Bart­nin­kų, Ke­tur­va­la­kių, Pil­viš­kių se­niū­ni­jo­se ir Vil­ka­viš­kio mies­te žu­vu­sie­ji už Tė­vy­nės lais­vę, ne­nu­si­len­kę prieš ne­tie­są. Pa­si­džiau­gė­me, kad prie dau­ge­lio pa­mink­lų pa­so­din­ta gė­lių, te­ri­to­ri­jos tvar­ko­mos. Iš­ra­vė­ti pikt­žo­les te­ko tik prie pa­mink­lų Ke­tur­va­la­kiuo­se ir Gul­bi­niš­kiuo­se.Ro­ma BRUZ­BAR­TIE­NĖ

Bib­lio­te­ki­nin­kė


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Vilkaviškyje kursis Prekybos, pramonės ir amatų rūmų atstovybė
* Trumpoje gatvėje – ilga nesutarimų gija
* Vis daugiau vilkaviškiečių atranda kalanetikos naudą
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar rūpinatės savo įvaizdžiu socialiniuose tinkluose?
Informaciją skelbiu apgalvotai.
Dėl to visai nesuku galvos.
Neturiu socialinio tinklo paskyros.Kalbos patarimai

Ar taisyklinga „priimti dėmesin (domėn)“?
Ne, nes tai yra nevartotinas vertinys. Ne priimti dėmesin (domėn), o atsižvelgti, turėti galvoje, omenyje.ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas