„Santaka“ / Konservuotas maistas gali tapti ligos priežastimi

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su išleidimo čiaupu ir jo prailginimu (45 Eur), tokį pat konteinerį be metalinio rėmo (15 Eur). Tinka vandeniui ar kurui laikyti. Gali atvežti. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2018-09-29 09:19:34

Brangiai išsinuomotų žemės ūkio paskirties žemės. Tel. 8 624 12 402.
Galioja iki: 2018-09-30 10:57:07

Parduoda kiaulę skersti. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2018-10-01 11:50:58Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2008-09-23 08:25

Dalinkitės:  


Konservuotas maistas gali tapti ligos priežastimi

Bo­tu­liz­mas yra re­ta li­ga, jos at­ve­jai skai­čiuo­ja­mi vie­ne­tais. Ta­čiau ji ga­li bū­ti mir­ti­na. Dau­giau­siai ap­si­nuo­di­ji­mų bū­na žie­mos ir pa­va­sa­rio mė­ne­siais, nes ru­de­nį kon­ser­vuo­tuo­se ir iki pa­va­sa­rio lai­ky­tuo­se pro­duk­tuo­se bū­na pa­si­ga­mi­nęs pa­kan­ka­mas tok­si­no kie­kis. Užk­rės­ti tok­si­nu mais­to pro­duk­tai iš­vaiz­da, kva­pu ir sko­niu daž­nai ne­si­ski­ria nuo ge­rų. Kar­tais dėl su­si­kau­pu­sių du­jų ga­li bū­ti iš­pūs­ti kon­ser­vų dang­te­liai (bom­ba­žas).

Ne­tin­ka­mai pa­ruoš­ti kon­ser­vuo­ti mais­to pro­duk­tai, dar­žo­vės, gry­bai ga­li tap­ti la­bai sun­kios in­fek­ci­nės li­gos – bo­tu­liz­mo prie­žas­ti­mi. Žmo­nių bo­tu­liz­mas yra re­ta, bet sun­ki li­ga, su­ke­lia­ma bo­tu­liz­mo bak­te­ri­jų ga­mi­na­mo nuo­do, ku­ris pa­žei­džia ner­vų sis­te­mą. Daž­niau­siai už­si­kre­čia­ma tok­si­nui pa­te­kus į žmo­gaus or­ga­niz­mą su mais­tu. Šios bak­te­ri­jos ge­riau­siai dau­gi­na­si ap­lin­ko­je, kur nė­ra de­guo­nies ar­ba jo kie­kis la­bai ma­žas. Pa­te­ku­sios į ne­pa­lan­kias joms są­ly­gas, bak­te­ri­jos virs­ta spo­ro­mis. Spo­rų ran­da­ma dir­vo­že­my­je, jo­mis ga­li bū­ti už­terš­tos dar­žo­vės, gry­bai, ne­tgi me­dus. Spo­ros la­bai at­spa­rios aukš­tos tem­pe­ra­tū­ros po­vei­kiui. Vi­ri­ni­mo tem­pe­ra­tū­rą (100o C) jos ga­li iš­lai­ky­ti 5 va­lan­das. Mais­te, ku­ris lai­ko­mas +15 laips­nių arba aukštesnėje tem­pe­ra­tū­ro­je, kai ne­priei­na oras, ne­pa­kan­ka­ma drus­kos, cuk­raus ar rūgš­ties kon­cent­ra­ci­ja, bak­te­ri­jos pra­de­da dau­gin­tis ir ga­min­ti la­bai stip­rų nuo­dą.

Tok­si­nas jaut­rus karš­čiui: kai­ti­nant, skir­tin­gai nei spo­ros, suy­ra per 10 mi­nu­čių, vi­ri­nant – per ke­lias mi­nu­tes. Tok­si­ną tik esant tam tik­roms są­ly­goms ga­mi­na be­si­dau­gi­nan­čios bak­te­ri­jos. Mais­tas, ku­riuo ap­si­nuo­di­ja­ma, ga­li bū­ti la­bai įvai­rus: ne­pa­kan­ka­mai pa­rūgš­tin­ti dar­žo­vių, gry­bų, taip pat mė­sos bei žu­vies kon­ser­vai, sū­dy­ti ar rū­ky­ti mė­sos bei žu­vies ga­mi­niai. Kai ma­ri­na­tas pa­kan­ka­mai rūgš­tus (pH yra ma­žes­nė nei 4), bo­tu­liz­mo bak­te­ri­jos mais­te ne­si­dau­gi­na ir ne­ga­mi­na tok­si­no. Daž­niau­siai ap­si­nuo­di­ja­ma na­muo­se ne­tin­ka­mai pa­ruoš­tais bei lai­ko­mais mė­sos, gry­bų kon­ser­vų, vy­tin­tais ar rū­ky­tais mė­sos ga­mi­niais.

Ap­si­nuo­di­jęs li­go­nis pir­miau­sia skun­džia­si silp­nu­mu, gal­vos svai­gi­mu, py­ki­ni­mu, po to su­trin­ka re­gė­ji­mas (dve­ji­ni­ma­sis aky­se, ma­ty­mas lyg pro rū­ką), at­si­ran­da bur­nos džiū­vi­mas, ri­ji­mo ar kal­bos su­tri­ki­mai. Kū­no tem­pe­ra­tū­ra ga­li bū­ti nor­ma­li. Iš­si­vys­čius kvė­pa­vi­mo rau­me­nų pa­ra­ly­žiui, su­trin­ka kvė­pa­vi­mas, kal­ba, vė­liau ištinka kvė­pa­vi­mo cent­ro pa­ra­ly­žius. Li­go­niams ga­li pa­dė­ti tik lai­ku pra­dė­ta in­ten­sy­vi te­ra­pi­ja. Li­ga daž­nai ga­li pa­si­baig­ti mir­ti­mi.Prak­tiš­ki pa­ta­ri­mai

• Kon­ser­va­vi­mui nau­do­ki­me pa­kan­ka­mai daug rūgš­ties, drus­kos ar cuk­raus.

• Pa­ruoš­tus kon­ser­vus, rū­ky­tus, vy­ti­na­mus mė­sos ga­mi­nius lai­ky­ki­me ne aukš­tes­nė­je kaip +10 laips­nių tem­pe­ra­tū­ro­je.

• Prieš var­to­ji­mą na­muo­se ga­min­tus gry­bų, mė­sos kon­ser­vus pa­tar­ti­na pa­kai­tin­ti 10 mi­nu­čių, net jei neiš­pūs­tas dang­te­lis.

• Ne­val­gy­ki­me kon­ser­vų, ku­rių dang­te­lis iš­si­pū­tęs. Tok­si­nui neut­ra­li­zuo­ti to­kius kon­ser­vus ir stik­lai­nį rei­kia pa­vi­rin­ti 10 mi­nu­čių ir tik po to iš­mes­ti.

• Ne­val­gy­ki­me mė­sos ar deš­rų, jei vi­du­je pa­ki­tu­si spal­va, įtar­ti­nas sko­nis ar kva­pas.

• Sker­džiant gy­vu­lius sten­ki­mės ne­pa­žeis­ti žar­nų, kad ne­bū­tų už­terš­ta mė­sa. Kruopš­čiai iš­va­ly­ki­me ir iš­plau­ki­me gy­vu­lių žar­nas, nau­do­ja­mas deš­roms, ski­lan­džiams ga­min­ti.

• At­si­ra­dus pir­miems ap­si­nuo­di­ji­mo po­žy­miams, kuo sku­biau kreip­ki­mės į me­di­kus.Lo­re­ta RA­DZE­VI­ČIE­NĖ

Ma­ri­jam­po­lės vi­suo­me­nės svei­ka­tos cent­ro

Užk­re­čia­mų­jų li­gų pro­fi­lak­ti­kos ir kont­ro­lės sky­riaus ve­dė­ja


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Popiežius Pranciškus palaimino Lietuvos žmones
* Vilkaviškio rajone nebelieka migracijos padalinio
* Vizito pas medikus mokestis drausmintų ir mažintų pacientų eiles
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar kada nors esate nukentėjęs nuo vagių?
Taip, patyriau didelių nuostolių.
Niekada su vagystėmis nesusidūriau.
Nukentėjau nežymiai.
Esu apsidraudęs, todėl jaučiuosi saugiau.Kalbos patarimai

Ką kilnojo – gyrą ar svarstį?
Didelis metalinis rutulys su rankena jėgai ugdyti vadintinas svarsčiu. Taigi stipruoliai varžosi kilnodami svarstį, bet ne gyrą.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas