„Santaka“ / Per dešimtį atlaidų dienų daug kelių žmones nuveda į Šiluvą

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda ekologiškai užaugintą mėsinę kiaulę (apie 200 kg svorio, 1,70 Eur už kg). Tel. 8 670 98 550.
Galioja iki: 2019-02-21 13:54:29

Atlieka vidaus ir lauko apdailos darbus. Tel. 8 623 56 052.
Galioja iki: 2019-02-23 09:35:01

Parduoda arba išnuomuoja 3 ha žemės Vilkupių kaime. Tel. 8 626 38 767.
Galioja iki: 2019-02-28 08:11:49

Parduoda naudotą 6 stalčių šaldiklį BOSCH, šiaudapjovę („akselinę“) su vienfaziu vokišku varikliu. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-02-28 08:12:20Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2008-09-11 09:27

Dalinkitės:  


Praeitą sekmadienį, Šiluvoje minint popiežiaus Jono Pauliaus II apsilankymo Lietuvoje 15-ąsias metines, buvo atidengtas ir pašventintas paminklas.

Autorės nuotr.


Per dešimtį atlaidų dienų daug kelių žmones nuveda į Šiluvą

Birutė NENĖNIENĖ

Jubiliejaus iškilmės

Šį pirmadienį prieš devintą valandą ryto ilgokai skambėjo visi Vilkaviškio katedros varpai. Taip buvo skelbiama žinia, jog tą dieną švenčiamos Švč. Mergelės Marijos gimimo iškilmės. Kita žinia – Švč. Mergelės Marijos apsireiškimo Šiluvoje 400 metų sukaktis – jau seniai paskleista po Lietuvą, Europą, visą pasaulį.

Rugsėjo 6–15 d. Šiluvoje vyksta jubiliejiniai Šilinių atlaidai. Dvejus metus truko dvasinis pasirengimas šiam jubiliejui, todėl į Šiluvą šiemet atvyksta daugiau maldininkų, geriau suprantančių kelionės prasmę, jau girdėjusių apie apsireiškimo žinią. Atsakingojo iškilmių organizatoriaus vaidmuo atitekęs Kauno arkivyskupijai, tačiau prisideda visos vyskupijos. Kiekviena atlaidų diena yra teminė, kasdien šv. Mišias aukoja ir homilijas sako skirtingų vyskupijų ganytojai, kunigai, vyksta katechezės, kultūrinė programa.

Šis penktadienis, rugsėjo 12 diena, yra ligonių ir medicinos darbuotojų šventė, liturgijai vadovaus Vilkaviškio vyskupas ir kunigai. Į šios dienos iškilmes iš Vilkaviškio parapijos išvažiuoja trys autobusai iš anksto užsiregistravusių piligrimų, atskirai grupėmis pasiruošę vykti medikai, mokytojai, visuomeninių organizacijų, kitų parapijų atstovai. Rugsėjo 6 dieną apie 60 piligrimų grupė pėsčiomis iš Marijampolės iškeliavo į Šiluvą, kurią pasieks šiandien pavakare.Paminklas popiežiui

Praeitą sekmadienį – ar tik ne karščiausią besibaigiančios vasaros dieną – buvo švenčiama jaunimo diena ir popiežiaus Jono Pauliaus II viešnagės Lietuvoje 15 metų sukaktis. Iš vakaro pėsčiomis nuo Raseinių atkeliavo per penki šimtai jaunuolių iš įvairių Lietuvos kampelių. Pusiaudienį prieš pat pagrindines pamaldas aikštėje priešais baziliką susirinkusi maldininkų minia plojimais pasitiko tris dienas iš Kryžių kalno žygiavusius beveik pusantro tūkstančio jaunųjų piligrimų. Visą kelią juos lydėjo jaunatviškos energijos kupinas Šiaulių vyskupas E.Bartulis.

Beveik 4 tūkst. kilometrų kelią įveikę pėsčiomis tą dieną prie Šiluvos maldininkų prisijungė ir piligrimai iš Lurdo (Prancūzija). Aikštė „pražydo“ daugybe įvairiausių sambūrių, organizacijų, parapijų vėliavų, maldininkai nuo saulės dangstėsi skėčiais.

Sekmadienį liturgijai vadovavęs ir homiliją sakęs Kauno arkivyskupas S.Tamkevičius pasidžiaugė tokia gausybe žmonių, prisiminė buvusius suvaržymus. Jis sakė, kad pirmaisiais nepriklausomybės metais Šiluvoje lankęsis popiežius Jonas Paulius II Lietuvai linkėjo ramybės ir taikos bei drąsino visus, ypač jaunimą, gyvenimą kurti ant Evangelijos uolos, kad „Dievo dvasia pripildytų mus visus tiesos ir meilės dovanų, kurios reikalingos siekiant atnaujinti Lietuvos gyvenimą“.

Visas Jono Pauliaus II 1993 metais Šiluvoje lietuviškai pasakytos kalbos įrašas aikštėje nuskambėjo po šv. Mišių, atidengiant ir pašventinant jam skirtą paminklą. Sargyboje stovėjo garbės kuopos kariai, popiežiaus atminimas buvo pagerbtas salvėmis. Paminklą Jonui Pauliui II sukūrė pasaulyje žinomas skulptorius Česlavas Dzvigaj iš Lenkijos.

Sekmadienio iškilmėse dalyvavo ir apaštališkasis nuncijus Peteris Stefanas Zurbrigenas, svečiai iš Kroatijos, Lenkijos.Vatikano įgaliotasis

Šį šeštadienį Šiluvoje – šeimų šventė, o sekmadienį švenčiamos Švč. Mergelės Marijos jubiliejaus iškilmės. Tarp daugybės svečių bus ir Šventojo Tėvo Benedikto XVI ypatingasis pasiuntinys kardinolas Joachimas Meisneris. Kardinolas Lietuvai geriausiai žinomas kaip solidarumo akcijos „Renovabis“ (ji finansiškai remia daug katalikiškų organizacijų projektų) pirmininkas, yra lankęsis ir statant Vilkaviškio katedrą.

Lietuvos nacionalinė televizija jubiliejinių atlaidų iškilmes tiesiogiai iš Šiluvos transliavo praeitą sekmadienį, matysime ir šio sekmadienio, rugsėjo 14-osios dienos, iškilmes. Jas taip pat galima stebėti internetu www.lrt.lt. Iškilmes transliuos ir LRT „Klasikos“ programa.Randa tai, ko ieško

Vykti į Šiluvą, pasilikti namuose prie televizoriaus ar apskritai šiomis iškilmėmis nesidomėti – kiekvieno asmeninis reikalas. Tačiau savo šalyje turint tokią vietovę, į kurią atgręžtos viso pasaulio katalikų akys, jos nepamatyti – tolygu abejingumui. Pasaulyje, daugiausia Europoje, žinoma per pustrečio šimto Dievo Motinos Marijos garbinimo vietovių. Ir mūsų krašto piligrimai pamėgę svetimose šalyse esančius Lurdą, Medžiugorję, Čenstakavą.

Sovietinio režimo metais Šiluva buvo kaip uždraustas vaisius. Į ją vykstantys maldininkai ir procesijų organizatoriai patyrė valdžios represijų, susidūrė su juokingiausiais, dabarties akimis žiūrint, draudimais ir trukdymais.

Į Šiluvą vėl nepriklausomoje Lietuvoje atvyksta ir aukštas pareigas užimantys, išsimokslinę žmonės, prezidentai, ministrai, Seimo nariai, verslininkai ir paprasčiausi žmonės. Beje, Šiluvos šeimininkai nuolatos perspėja, kad piligrimai saugotųsi puikiai savo darbą „dirbančių“ kišenvagių.

Net ir netikintiems žmonėms Šiluva gali būti įdomi kaip istorinė vietovė – visų pirma šimtmečiais malonėmis garsėjančiu Marijos su kūdikiu paveikslu, esančiu bazilikoje, į dangų kylančia vienintele tokia žymaus architekto A.Vivulskio suprojektuota koplyčia, pastatyta toje vietoje, kur ant akmens apsireiškė Marija.Akivaizdūs pasikeitimai

Ilgesnį laiką Šiluvoje nesilankiusieji jos neatpažins. Šiluvos bazilika ir koplyčia įtrauktos į Piligrimų kelio maršrutą, todėl iki jubiliejinių atlaidų atlikti milžiniški darbai, iš pagrindų pertvarkyta aikštė. Tarpukariu išgarsėjus Šiluvos atlaidams arkivyskupas J.Skvireckas buvo sumanęs aikštę priešais bažnyčią praplėsti iki koplyčios ir taip sukurti vientisą maldos erdvę. Karas, vėliau okupacijos metai sutrukdė šiuos planus. Šį sumanymą ryžosi įgyvendinti arkivyskupas S.Tamkevičius. Dabar aikštėje nelikę senų namų ir medžių. Pasodinti nauji medžiai, įrengtas apšvietimas, pastatytos stebėjimo kameros. Atnaujinta Marijos skulptūra, o sekmadienį aikštę papildė naujas akcentas – paminklas Jonui Pauliui II. Visi atlaidų prekybininkai iškelti į gatves, vedančias Raseinių ir Tytuvėnų link.

Kaip žinia, atlaidų tradicija sena. Šiluvoje pasitaikantis jų neskoningumas pabandytas pakeisti tikresniais dalykais. Lauke veikia paroda, kurioje pristatoma visų vyskupijų svarbiausi gyvenimo momentai, katalikiškų ir jaunimo organizacijų veikla, amatų kiemelyje galima grožėtis žmonių minties ir rankų darbais, čia prekiaujama „Katalikų pasaulio“ leidyklos leidiniais. Po pamaldų vyksta susitikimai, koncertai, tradicinė rožinio malda.

Jau prieš pat Šiluvą, toje vietoje, kur pastatytas kryžius, primenantis Jono Pauliaus II atskridimą, aikštelėje pasitinka tvarkdariai, padedantys sustatyti automobilius. Kelyje nuo Raseinių pusės išsirikiuoja ilgiausia vėliau atvykstančiųjų eilė. Iš viso prie Šiluvos įrengtos trys aikštelės, kasdien talpinančios daugiau kaip tūkstantį transporto priemonių. Pakeliui į miestelio centrą matosi, jog vietiniai žmonės laukė šventės ir svečių: vienur šlaite iš našlaičių „išrašytas“ žodis MARIJA, kitur ant balta staltiese užtiesto stalelio – žydinčių gėlių puokštė, rūpintojėlis ir t. t. Gausu prekybininkų su suvenyrais, įvairiausiomis prekėmis, užkandžių net neverta vežtis iš namų.

Iškilmių Šiluvoje eiga visas atlaidų dienas rūpinasi per šimtas už įvairias sritis atsakingų asmenų, Kauno kunigų seminarijos ugdytiniai, apie pusšimtis savanorių. Šiuo metu didžiausios Lietuvos Bažnyčioje šventės programa besirūpinantys žmonės tiki, kad jų pastangos padės labiau suprasti ir turiningiau išgyventi jubiliejaus džiaugsmą.

Viename interviu arkivyskupas S.Tamkevičius sakė, jog žmogus yra tokia būtybė, kad jo negali patenkinti visas matomas ir apčiuopiamas pasaulis. Turėdamas daug pinigų, didžiausius namus, kitus turtus, anksčiau ar vėliau jis pajunta vidinę tuštumą ir savo gyvenimo beprasmybę. Arba nutikus kokiai nors nelaimei žmogus pamato savo trapumą. „Viskas netenka prasmės, jei nėra Anapusybės. Tikėjimas buvo, yra ir bus aktualus. Linkėčiau neužsidaryti daiktų kalėjime, kurį kartais mes patys susikuriame“, – kviesdamas į atlaidus sakė arkivyskupas.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Darbus ir dainas skyrė Lietuvai
* Pakeitęs pavardę praeities neištrinsi
* Vištyčio gyventojų sodyboje kas rytą pusryčiauja voverės
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą į merus balsuotumėte?
Sauleną Aželską
Žilviną Gelgotą
Valentiną Gražulį
Algirdą NeiberkąKalbos patarimai

Ar vartotinas junginys „bendrai paėmus“?
Ne, prieveiksmis „bendrai“ nevartotinas kaip apibendrinamasis žodis, vartotina apskritai paėmus. Pvz.: Bendrai (= Apskritai ) paėmus, rezultatai buvo neblogi.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas