„Santaka“ / Kaimo atnaujinimas ir plėtra – viena svarbiausių kaimo plėtros politikos priemonių

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Atlieka vidaus ir lauko apdailos darbus. Tel. 8 623 56 052.
Galioja iki: 2019-02-23 09:35:01

Parduoda arba išnuomuoja 3 ha žemės Vilkupių kaime. Tel. 8 626 38 767.
Galioja iki: 2019-02-28 08:11:49

Parduoda naudotą 6 stalčių šaldiklį BOSCH, šiaudapjovę („akselinę“) su vienfaziu vokišku varikliu. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-02-28 08:12:20

Parduoda 0,74 ha žemės ūkio paskirties sklypą (1 km nuo Vilkaviškio, yra elektra prie kelio, tinka namui statyti), 0,25 ha namų valdą Vilkaviškio miesto ribose ir gretimą 0,14 ha žemės ūkio paskirties sklypą (galima pirkti abu kartu). Tel. 8 680 59 859.
Galioja iki: 2019-03-02 11:48:20

Parduoda hidraules žarnas traktoriui DT-75, paleidimo varikliuką PD-8, UAZ-452 dalis, grėblį-vartytuvą TZK-7, būgninius volus (300 l talpos), 5 m³ cisterną, grūdų sėjamąją SZ-3,6, siją (18 m), elektros variklius (3 kW–20 kW), vartomą 3 vagų plūgą. Tel. 8 643 28 365.
Galioja iki: 2019-03-02 15:11:28

Parduoda 1 t talpos plastikinį konteinerį metaliniame rėme su prailgintu išleidimo čiaupu, 1 t talpos plastikinę talpyklą be rėmo (15 Eur), lengvojo automobilio priekabos ašį (60 Eur), du dyzelinius patalpų šildytuvus (50 Eur už vnt.). Tel. 8 686 98 506.
Galioja iki: 2019-03-03 10:16:02

Parduodu 1 kambario butą su daliniais patogumais J.Basanavičiaus 10, Kybartuose (3000 Eur). Tel. 8 618 23 835.
Galioja iki: 2019-03-03 16:08:06Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2008-09-02 09:34

Dalinkitės:  Kaimo atnaujinimas ir plėtra – viena svarbiausių kaimo plėtros politikos priemonių

Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos (KPP) trečiosios krypties „Gyvenimo kokybė kaimo vietovėse ir kaimo ekonomikos įvairinimas“ 4 priemonė „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ tampa viena iš svarbiausių kaimo plėtros politikos priemonių ir yra skirta kaimo aplinkos patrauklumui atkurti, modernumui stiprinti, kaimo gyventojų gyvenimo kokybei gerinti.

Priemonės tikslas – kurti patrauklią aplinką gyventi ir dirbti kaimo vietovėse turint patrauklesnius ir modernesnius kaimus. Pagal šią priemonę parama bus teikiama viešojo pobūdžio ne pelno projektams, teikiantiems visuomeninę naudą. Ši priemonė yra skirta užtikrinti kaimo vietovių atnaujinimą ir plėtrą: pastatų atnaujinimą, viešosios infrastruktūros tvarkymą ar kūrimą (įskaitant drenažo sistemų įrengimą ir atnaujinimą, geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo sistemų įrengimą kaimuose, turinčiuose iki 500 gyventojų), istorinę, etnokultūrinę, architektūrinę vertę turinčių kaimo paveldo objektų ir kraštovaizdžio komponentų išsaugojimą ir modernizavimą, tradicinių amatų plėtrą.

Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) Kaimo plėtros departamento Alternatyviosios veiklos priemonių koordinavimo skyrius vyriausiasis specialistas Marijus Mockeliūnas atkreipė dėmesį, kad parama taip pat skiriama sąmoningumo aplinkosaugos klausimais ugdymo priemonėms ir investicijoms, susijusioms su gamtos paveldo išlaikymu, atkūrimu ir atnaujinimu bei vertingiems gamtos objektams išsaugoti, taip pat studijoms ir investicijoms, skirtoms kultūros paveldui (kaimų ir kaimo kraštovaizdžio kultūros identitetui išlaikyti, atkurti ir modernizuoti). Ši priemonė svarbi kaimo identitetui išsaugoti ir migracijai mažinti.

M.Mockeliūnas akcentavo, kad pagal šią priemonę remiami tik ne pelno, t. y. viešieji projektai, teikiantys naudos visuomenei.Priemonės įgyvendinimo metodai

Šią priemonę planuojama įgyvendinti dviem metodais:

• priemonę įgyvendinant pirmuoju, vadinamuoju „Planiniu“ metodu (įgyvendinamas „iš viršaus į apačią“ principu) pareiškėjai Žemės ūkio ministerijai turi pateikti veiklos aprašus (trumpus numatomų įgyvendinti projektų veiklos planus). Šie veiklos aprašai bus svarstomi Projektų atrankos komitete ir priimamas sprendimas dėl projekto tinkamumo. Kitas etapas – pareiškėjai teiks paraiškas paramai gauti tiesiogiai Nacionalinei mokėjimo agentūrai, tačiau sprendimą dėl paramos skyrimo kaimų atnaujinimo projektams įgyvendinti priims Žemės ūkio ministerija.

Paramos lėšos šiuo metodu įgyvendinamiems projektams bus skirstomos „krepšelio“ principu, t. y. kiekvienai kaimiškajai savivaldybei bus skirta tam tikra pagal numatytą metodiką apskaičiuota suma.

Galimi projektų teikėjai yra kaimiškosios savivaldybės ir vietos veiklos grupės (VVG), kurios pačios turės nuspręsti, kiek projektų įgyvendins už jiems skirtas paramos lėšas. Finansuojama iki 80 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų;

• antrasis – LEADER – metodas įgyvendinamas „iš apačios į viršų“ principu. Tai reiškia, kad pareiškėjai teiks paramos paraiškas partnerystės principu suburtai vietos veiklos grupei (VVG) pagal nekilnojamojo turto buveinės vietą (vietos veiklos grupių adresus galite rasti interneto svetainėje www.leaderplius.lt), kai Žemės ūkio ministerija patvirtins jos vietos plėtros strategiją.

Šiuo atveju sprendimą dėl paramos skyrimo kaimų atnaujinimo projektams įgyvendinti priims ne Žemės ūkio ministerija, o vietos veiklos grupė. Paraiškų rinkimo laiką „Leader“ metodu nustatys vietos veiklos grupė, įgyvendinanti vietos plėtros strategiją. Didžiausia paramos suma vienam projektui – iki 690 tūkst. Lt. Finansuojama iki 90 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų.

Per septynerius metus iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai (EŽŪFKP) kartu su bendru finansavimu iš nacionalinio biudžeto šiai investicinei priemonei numatyta skirti:

• projektams, įgyvendinamiems LEADER metodu – 256,8 mln. Lt (74,4 mln. EUR), iš jų 80 proc. (205,4 mln. Lt) sudaro Europos Žemės ūkio fondo kaimo plėtrai (EŽŪFKP) lėšos, 20 proc. (51,4 mln. Lt) – bendro finansavimo, skiriamo iš valstybės biudžeto, lėšos. Finansuojama iki 90 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų;

• projektams, įgyvendinamiems „Planiniu“ metodu – 69 mln. Lt (20 mln. EUR), iš jų 75 proc. (51,75 mln. Lt) sudaro EŽŪFKP lėšos, 25 proc. (17,25 mln. Lt) – bendro finansavimo, skiriamo iš valstybės biudžeto. Finansuojama iki 80 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų.

Bendrasis finansavimas galimas piniginiu įnašu ir/arba įnašu natūra – savanorišku darbu ir (arba) nekilnojamuoju turtu. Neapmokamo savanoriško darbo vertė bus apskaičiuota, atsižvelgiant į išdirbtą laiką ir valandinę arba dienos užmokesčio vertę, nustatytą Statistikos departamento prie Vyriausybės, o nekilnojamasis turtas pripažįstamas tinkamu vadovaujantis VĮ Registrų centro duomenimis arba nepriklausomo turto vertintojo išvada.

Projektai galės būti teikiami ir su partneriais – fiziniais ir juridiniais asmenimis, tačiau partneriai – fiziniai asmenys prie projekto įgyvendinimo galės prisidėti tik piniginėmis lėšomis.

Pasak M.Mockeliūno, pareiškėjais pagal šią priemonę galės būti kaimo bendruomenės, vietos veiklos grupės, visuomeninės organizacijos, savivaldybės ir jų įmonės, kiti kaimo vietovėje įsteigti ir (arba) joje veikiantys juridiniai asmenys.Tinkamumo kriterijai

Projektas turi atitikti šioje priemonėje numatytus tikslus, būti viešas (ne pelno), o projekto veikla ir su juo susijusios investicijos privalo būti įgyvendinamos kaimo vietovėje, t. y. galutiniai naudos gavėjai turi būti kaimo gyventojai.

Veiklos tikslai: atnaujinti ir išsaugoti istorinę, etnokultūrinę, architektūrinę vertę turinčius kaimo paveldo objektus ir kraštovaizdžio komponentus; sutvarkyti ar sukurti viešąją infrastruktūrą; puoselėti tradicinių amatų technologijas; sudaryti sąlygas tradicinių amatų reprezentavimui ir prekybai amatų gaminiais.

Prioritetai pagal šią priemonę bus teikiami projektams:

• pagal kuriuos paramos prašoma veiklai, kuri atitinka Žemės ūkio ministerijos patvirtintą vietos plėtros strategiją;

• kurių pareiškėjas – kaimo bendruomenė;

• apimantiems kultūros paveldo objektų, įtrauktų į nekilnojamųjų kultūros vertybių sąrašą, atnaujinimą;

• pagal kuriuos prašoma paramos tradiciniams amatų centrams kurti.

(Kiti prioritetai gali būti nustatomi priemonės įgyvendinimo taisyklėse).Finansuoti tinkamos išlaidos

Finansuoti tinkamomis laikomos išlaidos, skirtos:

• kaimo estetinei gerovei kelti (pvz., fasadams dažyti, stogams perdengti, langams keisti ir pan.);

• viešajai infrastruktūrai sukurti ir gerinti;

• pastatams atnaujinti ir pritaikyti visuomenės poreikiams;

• istorinę, etnokultūrinę, architektūrinę vertę turinčių kaimo paveldo objektų ir kraštovaizdžio komponentų atnaujinimui ir išsaugojimui;

• tradicinių amatų centrams įkurti (pvz., tradicinių amatų technologinei linijai sukurti, tradicinių amatų prekyvietėms ir tradicinių amatų mokymo patalpoms įrengti);

• darbų ir paslaugų pirkimo, statybinių ir kitų medžiagų įsigijimo;

• projektui viešinti.KPP „Kaimo atnaujinimo ir plėtros“ priemonės ryšys su kitomis priemonėmis

M.Mockeliūnas atkreipė dėmesį, kad ši priemonė yra susijusi su kitomis KPP priemonėmis. Pagal IV krypties „LEADER metodo įgyvendinimas“ priemonę „Vietos plėtros strategijų įgyvendinimas“ VVG yra įpareigotos vietos plėtros strategijose numatyti priemonę „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“. Parama strategijai įgyvendinti skiriama vietos veiklos grupei, o konkretiems kaimo atnaujinimo projektams įgyvendinti parama bus skiriama jau minėtiesiems paramos gavėjams.

Padidėjęs kaimo vietovių patrauklumas, įgyvendinant „Kaimo atnaujinimo ir plėtros“ priemonę, tampa nematerialiomis investicijomis turizmo sektoriuje (priemonei ,,Kaimo turizmo veiklos skatinimas“).

Priemonėse „Parama verslo kūrimui ir plėtrai“ bei „Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos“ yra numatyta parama amatų plėtrai. Pagrindine takoskyra išlieka projekto rūšis: pelno projektai bus remiami pagal priemones „Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos“ ir „Parama verslo kūrimui ir plėtrai“, o viešieji (ne pelno) projektai – pagal priemonę „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“.

Išsamesnę informaciją apie visą Lietuvos 2007–2013 m. kaimo plėtros programą ir šią priemonę galite rasti ŽŪM interneto svetainėje www.zum.lt.Žemės ūkio ministerijos inf.Užsk. 6980


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Aptariant miesto sodo projektą neapsieita be priekaištų
* Išmokę spausti aliejų žyniškiai ūkininkai pasijuto savose rogėse
* Seniai išnykusi liga grasina sugrįžti
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kurios partijos, komiteto kandidatus rinktumėte į Savivaldybės tarybą?
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos
Visuomeninio rinkimų komiteto „Naujas startas“
Lietuvos socialdemokratų partijos
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų
Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio
Darbo partijosKalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „gazonas“?
Gazonas vertinamas kaip vengtina vartoti svetimybė. Teikiami šio žodžio pakaitai veja, dekoratyvinė pievelė.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas