„Santaka“ / Nauji vadovėliai kasdien keliauja į mokyklas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda kombainą FERGUSON 206 (2,5 m pjaunamoji, yra smulkintuvas), 2 vietų melžimo aikštelę, grėblį-vartytuvą, 12 t traktorinę puspriekabę, traktorius FORSCHRITT 323A ir MTZ-50, 5 korpusų plūgą KVERNELAND, traktorių T-150 su kultivatoriumi, 3 m grūdų sėjamąją, 800 l purkštuvą HARDI, ritininį presą, vakuumo siurblį. Tel. 8 689 53 747.
Galioja iki: 2019-07-18 09:36:13

Parduoda dvi mėsines karves su veršiais, 12 metinių pieninių telyčių, 3 bulius (1 mėn., 6 mėn., 1 metų). Tel. 8 689 53 747.
Galioja iki: 2019-07-18 09:41:12

Nedideliam ūkiui reikalinga (-as) melžėja (-as)-pagalbinis darbininkas (gali apgyvendinti). Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2019-07-18 09:46:55

Išsinuomotų butą Vilkaviškyje (pageidautina I–II a., bet siūlyti ir III a., gali sumokėti nuomos mokestį už kelis mėnesius, gali būti be baldų, be remonto, gali susiremontuoti). Tel. 8 672 02 631.
Galioja iki: 2019-07-21 09:42:20Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2008-08-26 09:13

Dalinkitės:  


Savo darbą mylinti ir gerai išmananti Bartninkų Jono Basanavičiaus vidurinės mokyklos bibliotekininkė Vitalija Striokienė parvežti iš Vilkaviškio vadovėlių į pagalbą pasitelkė savo vyrą Joną.

Autorės nuotr.


Nauji vadovėliai kasdien keliauja į mokyklas

Birutė NENĖNIENĖ

Besibaigiančios vasaros lengvas vėjelis atneša rudens ir mokyklos kvapą bei pažadina vaizduotę apie pilnus paslapčių, dar dažais tebekvepiančius vadovėlius. Švietimo ir mokslo ministro patvirtintame sąraše šiemet yra apie 1400 pavadinimų vadovėlių, 111 iš jų – nauji.Centralizuotai – pigiau

Po atostogų grįžusi Švietimo skyriaus vyresn. specialistė Rita Vaščėgienė per dieną kartais po kelis kartus turi atverti Savivaldybės kieme esančio sandėlio duris, kad priimtų eilinę vadovėlių siuntą iš įvairių leidyklų arba juos išdalytų rajono mokyklų atstovams.

Prieš pat rugsėjį šis „judėjimas“ ypač suintensyvėjo. Iki pastarosios savaitės buvo atvežta 50 proc. užsakytų vadovėlių, o iki rugsėjo pradžios turėtų būti atgabenti visi. Juos savo mokyklų bibliotekose registruoti, paskirstyti mokytojams pradėjo iš atostogų grįžusios bibliotekininkės.

Žiūrint iš šalies atrodytų paprasčiau, jei leidyklos mokyklų užsisakytus vadovėlius vežtų tiesiai į vietas. „Mūsų rajono Savivaldybė tokią vadovėliais aprūpinimo tvarką priėmė taupydama lėšas. Leidyklos, pristatydamos į mokyklas vadovėlius, užsidėtų mažiausiai 5–6 procentų antkainį, dėl to švietimo įstaigos turėtų užsisakyti mažiau leidinių“, – sakė R.Vaščėgienė. Dabar, kai vadovėliai pristatomi į Savivaldybės sandėlį, per metus sutaupoma nemažai lėšų.Per bibliotekininkės rankas

Praėjusią savaitę patalkinti pasikvietusi savo vyrą Bartninkų Jono Basanavičiaus vidurinės mokyklos bibliotekininkė Vitalija Striokienė sakė, jog dėl vadovėlių teks atvažiuoti dar ne kartą. Dalį knygų ji į mokyklą parsigabeno prieš savo atostogas, pačioje liepos pradžioje, juos jau paruošė išdalyti paskutinę rugpjūčio savaitę į darbą susirinksiantiems mokytojams. Kaip šioje, taip ir visose kitose mokyklose vadovėliai pirmiausia pereina per bibliotekininkių rankas: knygos užregistruojamos, antspauduojamos.

Pasak V.Striokienės, retai pasitaiko neatitikimų pagal sąskaitas – tokie klausimai su leidyklomis tuoj pat geranoriškai išsprendžiami.Nuo gegužės – iki gruodžio

Kokių vadovėlių mokytojai norėtų užsisakyti, kokie jiems bus reikalingi naujais mokslo metais, galutinai apsisprendžiama ir užsakymai pateikiami balandžio pabaigoje, vėliausiai – iki gegužės 10 dienos. „Ankstesniais metais individualiai kalbėdavausi su mokytojais, kokių jie norėtų vadovėlių, o nuo šių metų man pasiūlymus jie pateikė jau aptarę savo dalykų metodikos grupėse“, – aiškino bibliotekininkė ir pasidžiaugė, jog labai tvarkingai ir išsamiai savo pageidavimus raštu pateikė pradinių klasių mokytojai.

Kai kurie užsakyti leidiniai iš leidyklų keliaus ir iki Naujųjų metų. Mokyklos daugiausia užsisako „Šviesos“ leidyklos leidinių. „Jei vadovėlio komplektas sudarytas iš kelių dalių, iki rugsėjo 1-osios pirmąją dalį visada gauname. Suprantamas mokytojų noras iškart turėti ir antrą, ir trečią dalį, bet būna, jog šių sulaukiame tik spalį ar gruodį. Bet tai nėra priežastis, kuri sutrikdytų darbą“, – aiškino pašnekovė V.Striokienė.Daugiau laisvės, brangiau

Šiemet iš mokinio krepšelio vadovėliams pirkti vienam mokiniui skirta 69 Lt, mokymo priemonėms – 13,82 Lt (pernai buvo skirta 61,97 Lt vadovėliams ir 12,42 Lt – mokymo priemonėms). „Ankstesniais metais šios lėšos turėjo būti panaudojamos griežtai pagal paskirtį. Šiemet, jei mokykloms užtenka turimų vadovėlių, dalį jiems skirtų pinigų gali panaudoti mokymo priemonėms įsigyti“, – apie šiemetinę naujovę kalbėjo R.Vaščėgienė.

Kalbos apie mokyklinių vadovėlių pabrangimą nėra laužtos iš piršto. „Pavyzdžiui, pernai išleistas vadovėlis kainavo 19,90 Lt, o šiemet, nors yra to paties pernykščio leidimo, jis kainuoja jau 23,90 Lt. Dalis vadovėlių pabrangę 4–5 litais. Mes šitą branginimo sistemą jau „perkandę“. Kai žinome, jog kitais metais bus daugiau mokinių, stengiamės užsisakyti keliomis knygomis daugiau, nes vėliau už jas sumokėtume brangiau“, – nerašytą taupumo taisyklę aiškino bartninkietė bibliotekininkė. V.Striokienė pasidžiaugė tuo, kad maždaug jau treji metai, kai lėšų vadovėliams įsigyti jų mokykloje yra užtektinai.

Švietimo skyriaus specialistė R.Vaščėgienė patikino, jog tėveliams jau daug metų nereikia rūpintis vadovėliais. Socialiai remtinų šeimų vaikams skiriama lėšų ir pratybų sąsiuviniams įsigyti.Ar būtina keisti

Devintus metus Bartninkų mokykloje dirbanti bibliotekininkė pastebėjo, jog yra didelė vadovėlių įvairovė, gausi pasiūla. Mokytojai dalyvauja seminaruose, pristatymuose ir todėl sugeba protingai pasirinkti autorius. „Bet visada užsakau po komplektą alternatyvių naujovių, skirtų ir pradinukų, ir istorijos, geografijos bei kitų dalykų mokymui. Norisi, kad mokytojas leidinį pamatytų, apie jį žinotų, todėl užsakydama knygas visų pirma ieškau naujienų, patariu pedagogams“, – savo patirtimi dalijosi V.Striokienė.

Ji apgailestavo, jog dalis vadovėlių greitai, po ketverių penkerių metų, išbraukiami iš galiojančiųjų sąrašo. Išimtojo vietoje leidžiamas naujas, tačiau mokytojai yra pastebėję, jog naujasis būna mažai kuo pasikeitęs, nebent viena kita nauja nuotrauka arba skyriai sukeisti vietomis.

Švietimo ir mokslo ministerija yra tokios nuomonės, jog po ketverių metų vadovėlis pasensta, nusidėvi vien eidamas iš rankų į rankas.

Labiausiai bibliotekininkams nepatinka tai, kad mažos leidyklos kaskart atveža tik po nedidelį paketėlį – netgi po 2–3 knygas. Taip apsunkinamas kasdieninis darbas leidinius registruojant, tvarkant sąskaitas.

Mokyklos bibliotekininkas turėtų būti informacijos skleidėjas, fondų komplektuotojas, o vadovėliai yra atskiras baras. Tačiau jau nusistovėjusi tokia tvarka, jog bibliotekininkai rūpinasi ir jais.Iš kitų lėšų

Vadovėliai mokyklose dar nuperkami ir iš ministerijos skirtų lėšų socialiai remtiniems vaikams, iš kitų sukauptų papildomų lėšų. Valstybės paramą gaunančių šeimų vaikams iš Švietimo ir mokslo ministerijos biudžeto vadovėliams įsigyti šiemet papildomai skirta daugiau nei 542 tūkst. litų (8,25 Lt vienam mokiniui). Du milijonai litų skirta ugdymo procesui reikalingai literatūrai įsigyti (vienam mokiniui – 4,11 Lt).

Prieš naujuosius mokslo metus rajono Savivaldybė iš Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo centro gavo keturių tipų lėšas, kurias paskirstys mokykloms.

„Ugdymo procesui reikalingai literatūrai įsigyti – vadinamiesiems bibliotekų fondams papildyti – lėšų laukiame kasmet. Šiemet gausime beveik 31 tūkst. litų“, – aiškino rajono mokyklų bibliotekų darbą prižiūrinti R.Vaščėgienė. Kitos lėšos – per 6 tūkst. litų – skirtos aprūpinti mokyklas ankstyvajam užsienio kalbų mokymui reikalingomis priemonėmis. Valstybės paramą gaunančių šeimų vaikams bendrojo lavinimo ir specialiojo ugdymo vadovėliams įsigyti – 14 tūkst. litų.

Šiemet paskirta lėšų tokiems dalykams, kuriems anksčiau mokyklos pinigų negaudavo, – tai ikimokyklinio ugdymo programą vykdančioms mokykloms ikimokyklinio amžiaus vaikams saugaus eismo kompetencijai ugdyti. Rajono ugdymo įstaigoms tam paskirta per 6 tūkst. litų.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Plintantys Sosnovskio barščiai kelia rimtą pavojų
* Į parduotuvę brenda per balas
* Mokyklos simboliu tapusi pedagogė: „Niekada nesigailėjau savo pasirinkimo“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar sekate orų prognozes?
Klausau per radiją.
Žiūriu per televiziją.
Skaitau laikraštyje.
Seku įvairiuose šaltiniuose.
Prognozėmis beveik nesidomiu.Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „susibendrauti“?
Taip, laisvuosiuose stiliuose žodžiai subendrauti, susibendrauti gali būti pavartoti reikšme „susidraugauti“. Pvz.: Jie susipažino ir netrukus susibendravo.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas