„Santaka“ / Atlaidai – malonūs žmonių susibūrimai ir atgaiva sielai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2008-07-29 09:16

Dalinkitės:  


Atlaidai – malonūs žmonių susibūrimai ir atgaiva sielai

Birutė NENĖNIENĖ


Daugelio žmonių prisiminimuose nuo pat vaikystės išlikę įspūdžiai iš gimtojoje ar kaimyninėje parapijoje vykusių atlaidų.

Vasarai atėjus atlaidų šventimas parapijose, ypač bažnytkaimiuose, ir dabar tampa gražiu kelių kartų giminių, draugų, bičiulių, kaimynų bendravimo pavyzdžiu, smagiu šurmuliu, nesigilinant į atlaidų istoriją ir religinį turinį.

Katalikų Bažnyčios katekizmas aiškina, jog atlaidai yra laikinosios bausmės už nuodėmes, kurių kaltė jau panaikinta, atleidimas Dievo akivaizdoje; jį gauna aiškiai nurodytomis sąlygomis tinkamai pasiruošęs krikščionis, tarpininkaujant Bažnyčiai. Atlaidai esti visuotiniai ir daliniai.

Atlaidais vadinama Bažnyčios šventė, dažniausiai siejama su Švč. M. Marijos ir šventųjų gyvenimu. Tą dieną tikintieji, atlikę Bažnyčios nustatytas apeigas, gali gauti nuodėmių atleidimą ir pelnyti atlaidus sau ir mirusiesiems. 1999 metais atnaujintoje popiežiškoje atlaidų doktrinoje nurodomas 41 atvejis, kada galima pelnyti visuotinius atlaidus ir 45 atvejai, kai pelnomi daliniai atlaidai. Joje didelė reikšmė teikiama krikščioniškajam gyvenimui, labiau siekiama duoti progų sieloms lavintis atgailos dvasia bei laikantis dieviškųjų dorybių.

Anksčiau atlaidai buvo skelbiami dienomis ir metais. Pavyzdžiui, 30 dienų ar 2 metų atlaidai reikšdavo, kad Bažnyčia jai atleidžia tiek bausmės, kiek būdavo atleidžiama senovės Bažnyčioje tiek dienų ar metų darant viešąją atgailą. Reformuotose nuorodose skelbiama, jog atsisakoma atlaidų kiekio nustatinėjimo, o Bažnyčia iš savo lobyno žmogui prideda antra tiek atsiteisimo, kiek pats tikintysis laimi tam skirtais darbais.


Atlaidų šventimo malonės 1216 metais popiežiaus išprašė šventasis Pranciškus, turėdamas tikslą, kad tikintieji, lankydami mažutę Porciunkulės bažnytėlę (Italijoje, prie Asyžiaus), pelnytų visuotinius atlaidus. Vėliau pastatyta didžiulė Marijos Angelų karalienės bazilika apgaubė mažutę Porciunkulės koplytėlę ir ji pasiliko bazilikos viduje kaip istorijos liudininkė. Pirmojo krikščionybės tūkstantmečio pabaigoje statytą ir per porą šimtmečių apleistą koplyčią 1209 metais atstatė ir išpuošė šv. Pranciškus Asyžietis.

Keletas istorikų, etnokultūros specialistų yra tyrinėję atlaidų Lietuvoje istoriją bei praktiką ir paskelbę įdomią analizę.





Publikuota: 2008-07-29 09:16:08

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai