„Santaka“ / Alvite bus statoma nauja šiuolaikiška bažnyčia

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Šeima išsinuomotų butą arba namą Vilkaviškyje. Tel. 8 630 87 651.
Galioja iki: 2019-04-25 09:12:27

Parduoda jauną, veršingą karvę (veršiuosis gegužės mėn.) ir mėsinę telyčią Vilkaviškio r. Tel. 8 608 20 494.‬
Galioja iki: 2019-04-26 09:28:44

Išsinuomotų namą arba butą Vilkaviškyje ilgesniam laikui (gali būti be remonto). Tel. 8 636 47 641.
Galioja iki: 2019-04-26 10:50:13

Parduoda FORD MONDEO CARAVAN (2005 m., 2 l, dyzelis, 85 kW, sidabro spalvos, geros būklės, praeita TA). Tel. 8 614 89 347.
Galioja iki: 2019-04-26 14:43:46Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2008-07-25 17:07

Dalinkitės:  


Taip bažnyčios projekto maketas atrodo iš šono.

Alvite bus statoma nauja šiuolaikiška bažnyčia

Birutė NENĖNIENĖ

Šį trečiadienį Alvito bendruomenės namuose UAB „Cedra“ architektai Violeta Beigienė ir Rymantas Zimkus pristatė naujosios Alvito bažnyčios projektą. Pristatyme dalyvavo parapijos kaimų atstovai, Savivaldybės vicemeras J.Meškauskas, prelatas V.Gustaitis. Buvo galima palyginti kelių sukurtų variantų pavyzdžius. Alvitiečiai ir parapijos svečiai naujosios bažnyčios maketą galės pamatyti Alvito bažnyčioje.Vyskupas pritaria

Prieš šį susitikimą architektai su projektu supažindino Vilkaviškio vyskupijos kurijoje vyskupą R.Norvilą, išklausė jo pastabas, sulaukė pritarimo, jog daugumai žmonių patikęs variantas priimtinas ir vyskupui.

Pristatymo įžangoje mergaitės pagiedojo keletą psalmių, parapijos klebonas V.Kajokas perskaitė kelias ištraukas iš įvairių Šventojo Rašto (Senojo Testamento) vietų, kurios padeda suprasti, jog nuo senų laikų buvo kalbama bei svarstoma apie Dievo buveinės, pastogės, šventyklos statybą. Taigi nuo Senojo Testamento laikų žmonija gyvena su siekiu priartėti prie Viešpaties. O Bažnyčia – ženklas, jog Dievas savo namuose visada yra su savo tauta – tikinčiaisiais.Pradžių pradžia

Pirmoji bažnyčia Alvite buvo pastatyta 1617 metais. 1944-aisiais, karo pabaigoje, ji buvo susprogdinta. Vėlesniais laikais dėl žmonių saugumo bažnyčia buvo nugriauta.

2004 metų gegužės 21 dieną Alvite apsilankius Vilkaviškio vyskupui R.Norvilai, susitikimo su parapijos tikinčiaisiais metu buvo iškelta mintis dėl bažnyčios atstatymo. Per neilgą laiką buvo surinkta per tūkstantį idėją palaikančių miestelio ir aplinkinių kaimų gyventojų parašų. 2005 metų gruodžio 8 dieną, Švč. M. Marijos Nekalto prasidėjimo šventės metu, parapijos pastoracinės tarybos nariai perdavė vyskupui žmonių prašymą pradėti bažnyčios statybą.

Prieš dvejus metus, 2006-ųjų liepos 26 dieną, per vyskupijos kanclerį J.Pečiukonį vyskupui buvo perduoti ir alvitiečių parašai su pastoracinės tarybos prašymu atstatyti bažnyčią. Atsižvelgdamas į šį prašymą, vyskupas R.Norvila 2006 metų rugsėjo 25 dieną pasirašė dekretą, kuriuo leido statyti Alvito šv. Onos bažnyčią.

Bažnyčios projektą buvo būtina suderinti su kurija ir gauti raštišką ordinaro patvirtinimą.

Buvo sudarytas Alvito bažnyčios statybos komitetas, kurio nariai yra parapijos klebonas, pastoracinės tarybos pirmininkas V.Kajokas, Šeimenos seniūnas, pastoracinės tarybos vicepirmininkas G.Bakūnas ir Virbalio seniūnas Z.Laskevičius. Pirmiausia buvo pradėti tvarkyti žemės dokumentai. Aplankyta ir domėtasi daugelio naujų bažnyčių statybomis Lietuvoje ir užsienyje, tartasi su daugeliu specialistų.

Alvitiečiai projektuoti savo bažnyčią pakvietė UAB „Cedra“. Tai žinoma, patikima firma, projektuojanti visuomeninius pastatus ir bažnyčias.Pradėjo nuo visapusiškos pažinties

Architektė Violeta Beigienė pirmiausia padėkojo už pasitikėjimą jų firma ir sakė, jog nedažna bendruomenė būna tokiame pasirinkimo kelyje, kaip Alvito parapijiečiai. Tačiau jie, architektai, taip pat turi daug ką nuspręsti, atsižvelgdami į žmonių, kuriems šį pastatą projektuoja, poreikius, norus, siūlymus.

Architektams bažnyčios projektavimas prasidėjo nuo susipažinimo su vietovės istorija, sklypo teritorija, išlikusiais pamatais.

Vienas iš pirmųjų svarbių pasirinkimų buvo nuspręsti, į kurią pusę turėtų būti atsuktas pagrindinis įėjimas į bažnyčią. Atsižvelgiant į miestelio struktūrą, jo vystymosi perspektyvą, pasiūlyta pagrindinį įėjimą nukreipti tiesiai į centrinę gatvelę (pro liepų parką).

Antrasis, ne mažiau atsakingas ir ilgiau užtrukęs, svarstymų objektas buvo būsimosios bažnyčios tūris.Rinkosi šiuolaikiškumą

„Atstatant bet kurią bažnyčią visada kyla diskusija, ar atstatyti senąją, ar projektuoti visai naują. Mes nesame pirmieji, susidūrę su šiuo klausimu. Apie tai svarstoma ne tik Lietuvoje“, – aiškino architektė.

Mat atstatyti tokią, kaip buvusi, bažnyčią yra verta tada, kai būna išlikusios ženklios autentiškos dalys bei turima pakankamai istorinės medžiagos, kuria remiantis būtų galima atstatyti unikalų pastatą. Be to, pastatas turi būti tikrai vertingas kultūros paveldo požiūriu. Šių dalykų neturint, mechaniškas atstatymas mūsų laikais su šiuolaikine technika, samprata ir išsilavinimu išeitų „sausas“ ir, ko gero, nelabai sėkmingas variantas, nes bažnyčia vis viena negalėtų atspindėti ano laiko dvasios.

„Todėl mūsų pasirinkimas buvo nauja šiuolaikinė bažnyčia“, – sakė architektė. Tokį pasirinkimą lėmė dar ir tai, kad autentišką senąją bažnyčią atstatyti reikėtų senomis medžiagomis, kurių dabar nebėra, taip pat reikėtų žmonių, išmanančių anų laikų amatus. Taigi sėkmingesnis statybų kelias – šiuolaikinė bažnyčia, pastatyta naujoviškomis priemonėmis ir medžiagomis.

Tačiau šiuolaikiškumas nepalengvina architektų atsakomybės sukurti sakraliąją meninę erdvę ir ilgalaikę išliekamąją vertę turintį statinį.Derino prie vardo ir aplinkos

Pasirenkant bažnyčios tūrį, buvo orientuotasi į pastato paskirtį, kad jis neatrodytų kaip buitinis statinys, kad simboliai būtų reikšmingi. Po ilgų svarstymų pasirinkta šv. Onos (kaip ir parapijos titulo) vardo pirmą raidę simbolizuojanti forma. Apvalios bažnyčios, panašios į įstrižai nupjauto kūgio formą, nuožulnėjanti plokštuma į mus ateis tarsi iš begalybės. Vidaus aukštis bus nuo 13 iki 15 metrų.

Greta bažnyčios stovės priderintas 25 metrų, gal net kiek aukštesnis, mūrinis bokštas. Šiuo metu architektai ieško optimaliausio bokšto tūrio santykio su bažnyčios tūriu. Bokštas, kildamas į viršų, išlaibės, kad geriau įsilietų į miestelio kraštovaizdį tarp medžių ir reljefo, kad būtų kuo toliau matomas.

Dėl vidaus suplanavimo šiuo metu dar nėra galutinai apsispręsta, vyksta diskusijos, todėl nuomonę pareikšti kviečiami ir parapijos žmonės.

Architektai pademonstravo keletą kompiuterinių variantų, kur bažnyčios centre būtų svarbiausia vieta – altorius, tabernakulis, kaip galėtų būti (puslankiu, pasukant į altorių ar iš dalies apsupantys altorių) sustatyti suolai. Numatoma, jog bus 200 sėdimų vietų. Per atlaidus, šventes, atvėrus duris, tilps kur kas daugiau žmonių. Prie altoriaus yra numatoma vieta jaunimo chorui.

Planuojami į antrą aukštą vedantys laiptai, kur bus balkonas vargonams ir chorui.

„Bažnyčios statybose yra labai aktualios konstrukcijos. Šiuo metu konstruktorius atlieka skaičiavimus. Renkamės gelžbetonį, kad būtų nesudėtinga ir nebrangu apšildyti, o iš išorės padengsime „raibomis“ klinkerio čerpelėmis, kurios žinomos kaip prabangi, ilgaamžė medžiaga. Stogo dangai renkamės šiferį, tačiau jis nieko bendro neturi su asbestiniais banguotais šiferio lakštais. Tai – grafito spalvos kalnų uoliena. Bažnyčios vidus bus tinkuojamas pagal atskirą interjero projektą, tai spręsime kitame etape, kai jau vyks statybos“, – dėstė architektė V.Beigienė. Bažnyčios viduje numatoma tam tikroje vietoje grindinyje palikti senosios bažnyčios liekanų, krikštykloje padaryti kompozicijas iš senųjų akmenų. Dalį langų turėtų puošti vitražai.Žmonės nekantriai laukia darbų pradžios

Prieš dvejus metus, galutinai susiformavus Alvito bažnyčios statymo idėjai, nueitas ilgas ieškojimų kelias. Kaip sakė klebonas V.Kajokas, šiame kelyje lydi ir pataria katedros statybų patirtį turintis prelatas V.Gustaitis. „Norisi, kad bažnyčia būtų ne tik graži, bet ir funkcionali, patogi, kad ją visą būtų galima naudoti ir kad užtektų vietos. Mažesnę bažnyčią projektuoti ir statyti yra sudėtingiau negu didelę. Dabar svarbiausia yra pradėti ją statyti. Tačiau pirmiausia ji turi „įaugti“ į mus, kad susigyventume su ja ir galėtume kaip motina kūdikį nešioti savyje, brandinti mintį ir savo dvasia augtume kartu su statoma bažnyčia, nes antraip ji gali atrodyti kaip svetimas, nepriimtinas dalykas“, – sakė prelatas, prisimindamas, jog būta visokių svarstymų, kokią reikėtų statyti šią bažnyčią. Norima, kad ji iškiltų paprasta, bet ne prasta ir būtų priimtina tiems žmonėms, kurie joje melsis.

„Suprantama, kad popierių tvarkymas atima nepaprastai daug laiko, tačiau labai norėtųsi dar šiemet pradėti statybos darbus, o tada ir nuotaika pasikeistų“, – kalbėjo A.Gustaitis.

Vicemeras J.Meškauskas pasidžiaugė, kad svarstant architektų pateiktus projektų variantus daug racionalių pasiūlymų pateikė Jo Ekscelencija vyskupas R.Norvila ir prelatas V.Gustaitis, o pasirinktas pats optimaliausias variantas – labai gražiai atrodantis statinys, kokio niekur kitur nėra. „Belieka suremti pečius, pakratyti kišenes ir imtis darbo. Bažnyčią pastatysime jaunajai kartai, bet ir aš dar noriu jos sulaukti“, – sakė vicemeras, patikindamas, jog statyboms finansinę paramą skirs ir Savivaldybė.

Alvito pagrindinės mokyklos direktorius V.Piečiukaitis teigiamai įvertino gražų Bažnyčios ir mokyklos bendradarbiavimą ir palinkėjo, kad architektai greičiau užbaigtų projektą, nes mokyklos bendruomenė mielai, kaip galėdama, patalkins statybų darbuose.

Kaimų bendruomenių atstovų vardu kalbėjusi A.Blažaitienė sakė, jog jie, nors ir buvo matę projekto variantus anksčiau, po šio pristatymo išsiaiškino rūpimus klausimus, liko patenkinti pasirinktuoju išorės variantu, o dėl vidaus sakė turintys savo pasiūlymų. Vargonininkui V.Venclovai rūpėjo, ar naujos bažnyčios erdvėje „neprapuls“ jo choristų balsai. Architektai paaiškino, jog akustika yra viena iš privalomų projekto dalių, dabar atliekami tam tikri skaičiavimai, derinimai.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Alvito puošmenos traukia pravažiuojančiųjų žvilgsnius
* Paryžiaus katedros gaisras sukrėtė visą pasaulį
* Gimtinė, scena ir eilės – tai, kas suteikia gyvenimui prasmę
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą balsuotumėte Respublikos Prezidento rinkimuose?
Vytenį Povilą Andriukaitį
Arvydą Juozaitį
Valentiną Mazuronį
Gitaną Nausėdą
Mindaugą Puidoką
Naglį Puteikį
Saulių Skvernelį
Ingridą Šimonytę
Valdemarą TomaševskįKalbos patarimai

Kuo keisti jaunimo žargoną „lievas“?
Nevartotinos svetimybės lievas, lieva lietuviški pakaitai: 1. prastas, prasta; menkas, menka; 2. padirbtas, padirbta; piratinis, piratinė. Pvz.: Filmas buvo lievas (= prastas ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas