„Santaka“ / Miškų ir durpynų gaisrai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su išleidimo čiaupu ir jo prailginimu (45 Eur), tokį pat konteinerį be metalinio rėmo (15 Eur). Tinka vandeniui ar kurui laikyti. Gali atvežti. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2018-09-29 09:19:34

Brangiai išsinuomotų žemės ūkio paskirties žemės. Tel. 8 624 12 402.
Galioja iki: 2018-09-30 10:57:07

Parduoda kiaulę skersti. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2018-10-01 11:50:58Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2008-07-16 16:46

Dalinkitės:  


Miškų ir durpynų gaisrai

Šie­met Lie­tu­vo­je ki­lo jau 190 miš­ko gais­rų, iš­de­gė 92,57 ha miš­ko – tai tris kar­tus di­des­nis plo­tas nei per­nai per tą pa­tį lai­ko­tar­pį. Ma­ri­jam­po­lės ap­skri­ty­je per 6 šių me­tų mė­ne­sius ki­lo 4 miš­ko gais­rai, iš­de­gė 0,1 ha miš­ko.

Ma­ri­jam­po­lės ap­skri­ties miš­kuo­se kas­met ky­la vi­du­ti­niš­kai 22 miš­ko gais­rai. Pats pa­vo­jin­giau­sias dėl ga­li­mų gais­rų ap­skri­ty­je yra Kaz­lų Rū­dos ma­sy­vas, ku­rio plo­tas – 5900 ha.

Miš­kas – lyg gi­gan­tiš­kas lau­žas, ja­me daug leng­vai už­si­lieps­no­jan­čių me­džia­gų: sau­sų ša­ke­lių, nu­kri­tu­sių per­nykš­čių la­pų, spyg­lių, iš­vir­tu­sių sau­suo­lių, be to, pui­kiai de­ga ir gy­vi, svei­ki bei ga­lin­gi me­džiai. Il­ga­lai­kės saus­ros me­tu miš­kas ga­li už­si­deg­ti sa­vai­me, jį ga­li už­deg­ti žai­bas, bet daž­niau­siai miš­kų gais­rus su­ke­lia neat­sar­gūs poil­siau­to­jai, gry­bau­to­jai ir uo­gau­to­jai, pa­li­kę miš­ke stik­li­nių bu­te­lių, nu­me­tę neuž­ge­sin­tą nuo­rū­ką, deg­tu­ką ar­ba neuž­ge­sinę lau­žo.

Kad kiek­vie­nais me­tais ga­lė­tu­mė­me poil­siau­ti miš­ke, kvė­puo­ti ty­ru miš­ko oru, klau­sy­tis me­džių oši­mo ir paukš­čių čiul­bė­ji­mo, rink­ti uo­gas ar gry­bus, tu­ri­me sau­go­ti miš­kus nuo gais­rų.

Pri­va­lo­me ne­pa­mirš­ti, jog rei­kia lai­ky­tis prieš­gais­ri­nės sau­gos rei­ka­la­vi­mų, kad dėl neat­sar­gaus el­ge­sio su ug­ni­mi, ne­tvar­kin­gų trans­por­to prie­mo­nių (tech­ni­kos), sau­sos žo­lės ar šiukš­lių de­gi­ni­mo ne­kil­tų gais­rai. Vi­sa­da pri­žiū­rė­ki­te de­gi­na­mas šiukš­les iki jos vi­siš­kai su­degs.

Lau­žą kur­ki­te tik tam skir­to­se (pa­ženk­lin­to­se) vie­to­se, o lau­ža­vie­tę už­pil­ki­te že­mė­mis ar van­de­niu, įsi­ti­kin­ki­te, kad ji ge­rai už­ge­sin­ta. Ar­ti lau­ža­vie­tės ne­tu­ri bū­ti sau­sos žo­lės, me­džių, dur­pin­go grun­to ar ki­to­kių de­gių me­džia­gų. Ne­ga­li­ma kur­ti di­de­lių lau­žų, kai pu­čia stip­rus vė­jas, nes žie­žir­bos ga­li už­deg­ti ša­lia esan­čius me­džius.

Ne­pa­li­ki­te de­gan­čio lau­žo be prie­žiū­ros. Esant sau­sam ir karš­tam orui, kū­ren­ti miš­ke lau­žus drau­džia­ma.

Va­žiuo­jant trau­ki­niu, au­to­mo­bi­liu drau­džia­ma iš­mes­ti nuo­rū­kas, deg­tu­kus, ki­tus daik­tus, ga­lin­čius su­kel­ti gais­rą.

Karš­tą ir sau­są va­sa­rą di­de­lė pro­ble­ma yra dur­py­nų gais­rai. Ma­ri­jam­po­lės ap­skri­ties te­ri­to­ri­jo­je šiuo po­žiū­riu vie­nas iš di­džiau­sių ir pa­vo­jin­giau­sių yra Pa­lių dur­py­nas. Kad dur­py­ne ne­kil­tų gais­rų, jo te­ri­to­ri­jo­je ne­ga­li­ma rū­ky­ti, kur­ti lau­žų (iš­sky­rus tam tiks­lui įreng­to­se vie­to­se), ­de­gin­ti žo­lės ar sa­ma­nų.

Sau­suo­ju lai­ko­tar­piu dur­py­nuo­se drau­džia­ma me­džio­ti, žve­jo­ti, uo­gau­ti, gry­bau­ti.

Pas­te­bė­ję beį­sip­lies­kian­tį gais­rą, ne­praei­ki­te abe­jin­gai pro ša­lį, pa­si­sten­ki­te jį už­ge­sin­ti ne­lauk­da­mi, kol ug­nis iš­plis į di­des­nius plo­tus. Už­si­de­gu­sią ne­di­de­lio plo­to miš­ko pa­klo­tę ar ne­di­de­lį dur­py­no gais­rą ga­li­ma leng­vai už­ge­sin­ti, už­pla­kant lieps­ną me­džių ša­ko­mis, dra­bu­žiais ar­ba už­try­piant ko­jo­mis, už­be­riant že­mė­mis.

Ne­pa­vy­kus ug­nies už­ge­sin­ti, ne­del­siant iš­kvies­ki­te ug­nia­ge­sius ar miš­ki­nin­kus. Pa­tys pa­si­ša­lin­ki­te į tą pu­sę, iš kurios pu­čia vė­jas. Blo­giau­siu at­ve­ju kreip­ki­tės pa­gal­bos į vie­ti­nius gy­ven­to­jus. Jie pa­dės grei­čiau su­si­siek­ti su spe­cia­lio­sio­mis tar­ny­bo­mis.

Miš­ko, dur­py­no gais­ras ga­li bū­ti mir­ti­nai pa­vo­jin­gas žmo­nėms, jei­gu jie at­si­du­ria gais­ro ke­ly­je, de­gant miš­kui lieps­no­se žū­va me­džiai ir gy­vū­nai.

Gais­ras ga­li su­nai­kin­ti tro­be­sius ir dū­mais pa­leis­ti per dau­ge­lį me­tų už­gy­ven­tą tur­tą.Ma­ri­jam­po­lės ap­skri­ties

vir­ši­nin­ko ad­mi­nist­ra­ci­jos

Ci­vi­li­nės sau­gos ir

mo­bi­li­za­ci­jos de­par­ta­men­tas

Užsk. 6162


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Išrinkti geriausi „Metų ūkiai“
* Svečiui iš Vokietijos įteiktos Garbės piliečio regalijos
* Neišmokiusi veltėdžių gyventi visuomenė moka dvigubai
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar kada nors esate nukentėjęs nuo vagių?
Taip, patyriau didelių nuostolių.
Niekada su vagystėmis nesusidūriau.
Nukentėjau nežymiai.
Esu apsidraudęs, todėl jaučiuosi saugiau.Kalbos patarimai

Ar galima „dirbti pareigose“?
Daiktavardis pareigos žymi darbo ar tarnybos vietoje turimą statusą, bet ne pačią vietą, todėl vietininkas pareigose nevartotinas, pvz.: Jis dirba direktoriaus pareigose (taisoma yra direktorius, dirba direktoriumi, eina direktoriaus pareigas).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas