„Santaka“ / Miškų ir durpynų gaisrai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2008-07-16 16:46

Dalinkitės:  


Miškų ir durpynų gaisrai


Šie­met Lie­tu­vo­je ki­lo jau 190 miš­ko gais­rų, iš­de­gė 92,57 ha miš­ko – tai tris kar­tus di­des­nis plo­tas nei per­nai per tą pa­tį lai­ko­tar­pį. Ma­ri­jam­po­lės ap­skri­ty­je per 6 šių me­tų mė­ne­sius ki­lo 4 miš­ko gais­rai, iš­de­gė 0,1 ha miš­ko.

Ma­ri­jam­po­lės ap­skri­ties miš­kuo­se kas­met ky­la vi­du­ti­niš­kai 22 miš­ko gais­rai. Pats pa­vo­jin­giau­sias dėl ga­li­mų gais­rų ap­skri­ty­je yra Kaz­lų Rū­dos ma­sy­vas, ku­rio plo­tas – 5900 ha.

Miš­kas – lyg gi­gan­tiš­kas lau­žas, ja­me daug leng­vai už­si­lieps­no­jan­čių me­džia­gų: sau­sų ša­ke­lių, nu­kri­tu­sių per­nykš­čių la­pų, spyg­lių, iš­vir­tu­sių sau­suo­lių, be to, pui­kiai de­ga ir gy­vi, svei­ki bei ga­lin­gi me­džiai. Il­ga­lai­kės saus­ros me­tu miš­kas ga­li už­si­deg­ti sa­vai­me, jį ga­li už­deg­ti žai­bas, bet daž­niau­siai miš­kų gais­rus su­ke­lia neat­sar­gūs poil­siau­to­jai, gry­bau­to­jai ir uo­gau­to­jai, pa­li­kę miš­ke stik­li­nių bu­te­lių, nu­me­tę neuž­ge­sin­tą nuo­rū­ką, deg­tu­ką ar­ba neuž­ge­sinę lau­žo.

Kad kiek­vie­nais me­tais ga­lė­tu­mė­me poil­siau­ti miš­ke, kvė­puo­ti ty­ru miš­ko oru, klau­sy­tis me­džių oši­mo ir paukš­čių čiul­bė­ji­mo, rink­ti uo­gas ar gry­bus, tu­ri­me sau­go­ti miš­kus nuo gais­rų.



Pri­va­lo­me ne­pa­mirš­ti, jog rei­kia lai­ky­tis prieš­gais­ri­nės sau­gos rei­ka­la­vi­mų, kad dėl neat­sar­gaus el­ge­sio su ug­ni­mi, ne­tvar­kin­gų trans­por­to prie­mo­nių (tech­ni­kos), sau­sos žo­lės ar šiukš­lių de­gi­ni­mo ne­kil­tų gais­rai. Vi­sa­da pri­žiū­rė­ki­te de­gi­na­mas šiukš­les iki jos vi­siš­kai su­degs.

Lau­žą kur­ki­te tik tam skir­to­se (pa­ženk­lin­to­se) vie­to­se, o lau­ža­vie­tę už­pil­ki­te že­mė­mis ar van­de­niu, įsi­ti­kin­ki­te, kad ji ge­rai už­ge­sin­ta. Ar­ti lau­ža­vie­tės ne­tu­ri bū­ti sau­sos žo­lės, me­džių, dur­pin­go grun­to ar ki­to­kių de­gių me­džia­gų. Ne­ga­li­ma kur­ti di­de­lių lau­žų, kai pu­čia stip­rus vė­jas, nes žie­žir­bos ga­li už­deg­ti ša­lia esan­čius me­džius.

Ne­pa­li­ki­te de­gan­čio lau­žo be prie­žiū­ros. Esant sau­sam ir karš­tam orui, kū­ren­ti miš­ke lau­žus drau­džia­ma.

Va­žiuo­jant trau­ki­niu, au­to­mo­bi­liu drau­džia­ma iš­mes­ti nuo­rū­kas, deg­tu­kus, ki­tus daik­tus, ga­lin­čius su­kel­ti gais­rą.

Karš­tą ir sau­są va­sa­rą di­de­lė pro­ble­ma yra dur­py­nų gais­rai. Ma­ri­jam­po­lės ap­skri­ties te­ri­to­ri­jo­je šiuo po­žiū­riu vie­nas iš di­džiau­sių ir pa­vo­jin­giau­sių yra Pa­lių dur­py­nas. Kad dur­py­ne ne­kil­tų gais­rų, jo te­ri­to­ri­jo­je ne­ga­li­ma rū­ky­ti, kur­ti lau­žų (iš­sky­rus tam tiks­lui įreng­to­se vie­to­se), ­de­gin­ti žo­lės ar sa­ma­nų.



Sau­suo­ju lai­ko­tar­piu dur­py­nuo­se drau­džia­ma me­džio­ti, žve­jo­ti, uo­gau­ti, gry­bau­ti.

Pas­te­bė­ję beį­sip­lies­kian­tį gais­rą, ne­praei­ki­te abe­jin­gai pro ša­lį, pa­si­sten­ki­te jį už­ge­sin­ti ne­lauk­da­mi, kol ug­nis iš­plis į di­des­nius plo­tus. Už­si­de­gu­sią ne­di­de­lio plo­to miš­ko pa­klo­tę ar ne­di­de­lį dur­py­no gais­rą ga­li­ma leng­vai už­ge­sin­ti, už­pla­kant lieps­ną me­džių ša­ko­mis, dra­bu­žiais ar­ba už­try­piant ko­jo­mis, už­be­riant že­mė­mis.

Ne­pa­vy­kus ug­nies už­ge­sin­ti, ne­del­siant iš­kvies­ki­te ug­nia­ge­sius ar miš­ki­nin­kus. Pa­tys pa­si­ša­lin­ki­te į tą pu­sę, iš kurios pu­čia vė­jas. Blo­giau­siu at­ve­ju kreip­ki­tės pa­gal­bos į vie­ti­nius gy­ven­to­jus. Jie pa­dės grei­čiau su­si­siek­ti su spe­cia­lio­sio­mis tar­ny­bo­mis.

Miš­ko, dur­py­no gais­ras ga­li bū­ti mir­ti­nai pa­vo­jin­gas žmo­nėms, jei­gu jie at­si­du­ria gais­ro ke­ly­je, de­gant miš­kui lieps­no­se žū­va me­džiai ir gy­vū­nai.

Gais­ras ga­li su­nai­kin­ti tro­be­sius ir dū­mais pa­leis­ti per dau­ge­lį me­tų už­gy­ven­tą tur­tą.





Ma­ri­jam­po­lės ap­skri­ties

vir­ši­nin­ko ad­mi­nist­ra­ci­jos

Ci­vi­li­nės sau­gos ir

mo­bi­li­za­ci­jos de­par­ta­men­tas

Užsk. 6162





Publikuota: 2008-07-16 16:46:44

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Senieji maldos namai – ne vien tikinčiųjų rūpestis
* Sergantieji širdies nepakankamumu gaus papildomą gydymą
* Sesuo Lina: „Gyvas tikėjimas šeimą sujungia stipriais ryšiais“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Teikdami GPM deklaraciją paremiate tą patį ar vis kitą paramos gavėją?
Kasmet remiu tą patį.
Paremiu vis kitą.
Elgiuosi įvairiai.
Paramos neskiriu niekam.
Pajamų nedeklaruoju.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai