„Santaka“ / Kipro mokyklų tradicijomis vilkaviškiečiai žavėjosi ir stebėjosi

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Išsinuomotų butą Vilkaviškyje (pageidautina I–II a., bet siūlyti ir III a., gali sumokėti nuomos mokestį už kelis mėnesius, gali būti be baldų, be remonto, gali susiremontuoti). Tel. 8 672 02 631.
Galioja iki: 2019-07-21 09:42:20

Parduoda sodyba (80 a sklypas, nuo Gižų 3 km, Marijampolė - 12 km, Vilkaviškis - 24 km, sodyba šalia asfaltuoto kelio, 100 m iškeltu žvyrium keliuku, domina keitimas į butą Vilkaviškyje). Tel. 8 690 58 747.
Galioja iki: 2019-07-26 13:09:49

Parduoda mūrinį namą Smėlio g.20, Virbalyje (sklypo plotas 17 a, yra 2 garažai, ūkiniai pastatai, šiltnamis). Tel. 8 614 82 403.
Galioja iki: 2019-07-27 13:08:15

Nebrangiai parduoda naudotą kietojo kuro katilą DEFRO (15 kW). Tel. 8 682 56 943.
Galioja iki: 2019-07-28 08:56:55Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2008-06-27 17:16

Dalinkitės:  


Vilkaviškiečių komandos nariai (iš kairės) A.Žikevičius, E.Petraitienė, R.Bandžiulienė ir A.Grikietienė drauge su Erimi mokyklos moksleiviais kūrė mozaikas.

Kipro mokyklų tradicijomis vilkaviškiečiai žavėjosi ir stebėjosi

Eglė KVIESULAITIENĖ

Keturi Vilkaviškio „Aušros“ vidurinės mokyklos pedagogai savaitę viešėjo Kipre. Į tolimą šalį mokytojai skrido kaip tarptautinio „Comenius partnerystė“ projekto „Šešios Europos dėlionės dalys“ dalyviai.Projektas – pradinukams

Dalyvauti tarptautiniame projekte „Šešios Europos dėlionės dalys“ „Aušros“ vidurinės mokyklos pedagogai sugalvojo prieš porą metų. Kūrė, ruošėsi, dalyvavo ir gavo finansavimą. Mokyklos anglų kalbos mokytoja Andžela Grikietienė važiavo į Velso sostinę Kardifą, kur dalyvaudama kontaktiniame seminare susirado partnerius. Taip projekte atsirado šešios šalys partnerės: Prancūzija, Kipras, Jungtinė Karalystė (Velsas), Čekija, Airija ir Lietuva.

„Comenius partnerystė“ – tai mokyklų bendradarbiavimo projektas, kuris jungia bendrai veiklai mokymo institucijas iš Mokymosi visą gyvenimą programoje dalyvaujančių šalių. Projektas truks dvejus metus, jam įgyvendinti iš tarptautinio Europos fondo šalims skirta apie vienuolika tūkstančių eurų. Šios veiklos tikslas yra skatinti bendradarbiavimą tarp Europos mokyklų.

Projektas skirtas pradinių klasių mokiniams, tad buvo išrinktos penkios pradinukų klasės, rengiančios medžiagą ir bendraujančios su konkrečia šalimi – projekto dalyve. Kiekviena klasė partneriams siunčia laiškus, informaciją apie savo šalį ir kartu susipažįsta su kitų šalių tradicijomis, mokosi jų dainų, šokių. Projekto dalyviai jau sukūrė filmą apie savo šeimų gyvenimą ir nusiuntė draugams. Projekte dalyvaujantys čekai iš šių trumpų filmukų parengė bendrą filmą apie visas šalis ir išleido kompaktinę plokštelę. Ruošiamasi išleisti internacionalinę valgių receptų knygą.Svečius priėmė pirmieji

Projekto metu mokytojai, moksleiviai ir jų tėveliai turi galimybę susipažinti su kitų Europos šalių, projekto partnerių, kultūra, tradicijomis, šeimų gyvenimu, taip pat tobulinti užsienio kalbos žinias.

Pagal partnerių susitarimą Lietuva buvo pirmoji šalis, kuri turėjo priimti atstovus iš kitų valstybių. Todėl praėjusių metų pabaigoje „Aušros“ vidurinė mokykla rengėsi atsakingam priėmimui – sutikti Vilkaviškyje šalių partnerių atstovus. Žiemą projekte dalyvaujančių mokytojų delegacija vyko į Čekiją, o vasarą priimti kolegas eilė atėjo Kiprui.

„Aušros“ vidurinės mokyklos direktorius Aleksandras Žikevičius, projekto koordinatorė, anglų kalbos mokytoja Andžela Grikietienė, socialinė pedagogė Rita Bandžiulienė bei pradinukų, projekte bendravusių su Kipro mokykla, mokytoja Eglė Petraitienė Kipre viešėjo visą savaitę. Gražioje, turistų užplūstoje saloje jie susitiko su kitų projekte dalyvavusių šalių atstovais.

Kiekvieną dieną projekto dalyviams buvo parengta programa, juos rūpestingai globojo kipriečiai – Erimi pradinės mokyklos pedagogai, moksleiviai, jų tėvai.Mokytojai nuolat keičiami

Projekto dalyviams didelį įspūdį paliko mokykla, kurioje mokosi pora šimtų mokinių, ir jos bendruomenė. Erimi mokykla – vienaaukštis pastatas su gausybe išėjimų. Kone iš kiekvieno kabineto galima patekti į lauką ar terasą. Valgyklai skirtas visiškai atskiras pastatas.

Mokytojų kolektyvas – labai draugiškas, visi pedagogai yra panašaus amžiaus. Vienoje vietoje mokytojas negali dirbti ilgiau nei 7 metus. Jo darbas vertinamas nuolat kaupiamais balais, pagal kuriuos jis vėliau gali rinktis darbą kitoje mokykloje. Surinktus taškus pedagogai gali sužinoti internete. Jei balai nepakankamai aukšti, kitas darbas mokytojui gali būti pasiūlytas ir anksčiau – po 3 ar 5 metų.

Moksleiviai pažymiais nevertinami, tad pažymių knygelių iš viso nėra. Vaikų mokymosi rezultatus tėvai sužino pabendravę su mokytojais. Mokslo metų pabaigoje pateikiami aplankai, kuriuose mokytojai aprašo vaiko pasiekimus. Vyresni moksleiviai laiko testus, tačiau jų rezultatai taip pat fiksuojami ir kaupiami tik pačių pedagogų.

Mokytojai sąsiuvinių ar pratybų netaiso, tik parodo vaikui jo klaidas. Kadangi sąsiuviniuose rašoma tik pieštukais, ištrynus klaidą iškart galima pataisyti.Išleis kalendorių

Pasidomėję mokymo programomis, pedagogai nusprendė, kad jos panašios į mūsų pradinukų. Tik menams, sportui skiriamas labai didelis dėmesys. Puikiai įrengti kabinetai, kuriuose mokoma dailės, buities darbų. Yra atskiri kabinetai, kuriuose mokomasi maisto gamybos, rankdarbių ir kt. Projekto dalyviams dailės kabinete drauge su Erimi mokyklos mokinukais teko kurti mozaiką.

Muzikos kabinetai perpildyti įvairiausių instrumentų. Mokykloje yra atskiros virtuvėlės, kur galima išsivirti kavos, užkąsti. Po pamokų veikia pailginto mokymo grupė, daug būrelių. Vaikai mokomi tautinių ir kitokių šokių, kuria vaidinimus. Projekto dalyviai buvo mokomi šokti sirtakį, pasakyti po vieną kiprietišką frazę. Erimi mokyklos moksleivius lietuvės išmokė šokti „Bitute pilkoji“, o mokytojus labai sudomino „Kepurinė“, todėl vilkaviškiečiai padovanojo lietuviškų šokių aprašymus.

Kipriečiai netrukus leis kalendorių, kurį iliustruos visų projekte dalyvaujančių šalių moksleivių piešiniais. Kalendoriuje bus du vilkaviškiečių darbeliai. Kipre išleistas kalendorius „Aušros“ vidurinę mokyklą turėtų pasiekti iki naujų mokslo metų.Mokytojams rengiamas padėkos vakarėlis

Mokyklos bendruomenė labai glaudžiai bendrauja. Ypač glaudūs pedagogų ir tėvų kontaktai. Vilkaviškiečiams bei kitiems projekto dalyviams teko dalyvauti kasmetiniame tėvų organizuojamame padėkos pedagogams vakarėlyje. Tokiuose vakarėliuose moksleiviai nedalyvauja, o vaišių išlaidas sumoka tėvai.

Užsieniečius nustebino tai, kad Kipre nėra visuomeninio transporto – nei autobusų ar troleibusų, nei traukinių. Visi važinėja nuosavais lengvaisiais automobiliais. Projekto dalyviams vežioti taip pat buvo skirti nauji, šiuolaikiški automobiliai. Visa aplinka liudijo, kad pragyvenimo lygis šalyje – labai aukštas.Pritaikys namuose

Šalyje daug imigrantų. Graikų ir romėnų istorinį paveldą, aukštą praeities kultūrą išsaugojusi turtinga šalis bei visuomet geras oras (lyja tik du kartus per metus) sutraukia minias turistų. Jiems – visos paslaugos, šiuolaikiški viešbučiai, turistiniai objektai.

Tačiau Kipro kraštovaizdis nykokas. Vilkaviškiečiams nejauku buvo stebėti karščio išdegintus žolynus, apvytusius augalus. Žalios oazės plyti tik prie viešbučių, kur pievos laistomos vandeniu.

Skaudžiausia tema kipriečiams – šalies okupacija. Kai kurios projekte dalyvavusios moterys buvo nuėjusios ir į turkiškąją Kipro pusę. Specialiame poste (o jų yra kiekvienoje gatvėje, kuri veda į kitą valstybę) sėdintis pareigūnas vizoje įmuša antspaudą. Tačiau turkiškoji šalies dalis moterims paliko nykų įspūdį. Jos įsitikino, jog vaikščioti gatvėmis ten nesaugu.

Vilkaviškiečiams teko vaišintis ir tradiciniais meze užkandžiais. Tai 10–25 vienas po kito ant stalo nedidelėmis porcijomis nešamų skirtingų patiekalų – nuo padažų ir užkandžių iki kepsnelių ir vaisių. Nors visus patiekalus įveikti labai sunku, tokia įdomi tradicija palieka neišdildomą įspūdį.

Projektas tęsis ir kitais mokslo metais, per kuriuos pedagogai turi aplankyti Prancūziją, Airiją, Velsą, taip pat įvykdyti daug suplanuotų darbų. Kalėdų proga moksleiviai gamins atvirukus savo draugams, siųs tradicinių švenčių aprašymus, vilkėdami projekte dalyvaujančių šalių tautiniais drabužiais rengs koncertą su šokiais, dainomis.

Neseniai vykusiame projekto logotipo konkurse geriausiu išrinktas „Aušros“ moksleivių sukurtas ženklas. Jis puikuosis internetiniame puslapyje bei visuose leidiniuose apie projektą. Mokytojai kalbėjo, kad tokie projektai praplečia akiratį, suteikia žinių, galima pasisemti geros patirties. Iš Kipro parsivežtąją taip pat ketinama pritaikyti savo mokykloje.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Sporto aikštelė įrengta ir prie „Ąžuolo“ progimnazijos
* Mainų programos naudingos jaunimui
* Legendinės laidos „Mūsų miesteliai“ filmavimo grupė dirbo Kybartuose
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar esate laimėjęs loterijoje?
Taip, laimėjau vertingų prizų.
Tik smulkias sumas.
Loterijoje man nesiseka.
Niekada nedalyvauju.Kalbos patarimai

Kaip rašyti dalelytę „nebe“ su kitais žodžiais?
Neiginys nebe rašomas kartu su veiksmažodžiais ir veiksmažodiniais daiktavardžiais, su būdvardžiais ir prieveiksmiais (su kuriais kartu rašomas ir neiginys ne), pvz.: nebegali, nebegalėjimas, nebegeras, nebedaug, nebetoli, nebegaila etc.
Skyrium rašomas nuo kitų žodžių, kai reiškia priešpriešą, pvz.: Dangus nebe mėlynas, o pilkas. Jis nebe dirba, o tinginiauja.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas