„Santaka“ / Neįgalūs vaikai nori lavintis ir integruotis į visuomenę

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2008-06-13 16:37

Dalinkitės:  


Kūno kultūros mokytojas Petras Volungevičius kantriai dirba su kiekvienu vaiku.
Laimutės BUDREIKIENĖS nuotr.

Neįgalūs vaikai nori lavintis ir integruotis į visuomenę

Kristina VAITKEVIČIENĖ


Kaip ir kitose rajono ugdymo įstaigose, svarbus žinių ir gebėjimų patikrinimas bei įvertinimas vyko Kybartų „Rasos“ specialiojoje mokykloje. Čia nuoširdžiai dirbo pedagogai ir patys mokyklos auklėtiniai.



Gyvenimas – tarsi vaivorykštė

„Rasos“ specialiojoje mokykloje surengtos atvirų durų dienos – tai pirmasis projekto „Vaivorykštė“ etapas. Jo iniciatorė Laimutė Budreikienė sakė, kad šio projekto tikslas – mokyti vaikus perteikti savo gebėjimus ir žinias, pratinti gerai jaustis įvairiose aplinkose. Pedagogai ištisus metus kūrybiškai dirba, naudodami įvairiausius, taip pat – ir netradicinius, ugdymo metodus.

– Kodėl mūsų projektas pavadintas „Vaivorykšte“? Ogi todėl, kad mes esame gamtos dalis, su visomis gamtoje besikeičiančiomis spalvomis, todėl, kad mūsų gyvenimas šioje mokykloje – itin spalvingas. Turime vieną geriausių rajone logopedę Valeriją Burokienę, kuri neatsisako padėti visiems, kurie kreipiasi į ją specialiosios pagalbos.

Vaikams, turintiems negalią, reikia ypatingo priėjimo, ypatingų žinių perteikimo būdų. Čia jiems sudaromos puikios sąlygos būti ugdomiems pagal sugebėjimus, o tai ne visada ir ne visiems vaikams įmanoma bendrojo lavinimo mokykloje. Ypač jei vaikas turi emocijų ir elgesio sutrikimų. Tėveliai, kurie turi problemų dėl savo vaikučių sveikatos ir ugdymo, neturėtų bijoti ateiti, pamatyti, pabendrauti su kitais mūsų vaikų tėveliais. Juk nieko nėra malonesnio, kaip žinoti, jog jūsų vaikui viskas gerai.


Mūsų mokykla tikriausiai vienintelė, kurioje vaikai nusimena išleisti atostogų ir tikrai nuoširdžiai liūdi, kai suserga jų mokytojas. O kurioje mokykloje vaikas išdrįstų kreiptis į savo mokytoją vardu? Ši nuoširdaus bendravimo praktika, taikoma daugelyje geriausių užsienio mokyklų, daugeliui mokinių yra tik svajonė, tačiau tik ne „Rasoje“, – pasakojo L.Budreikienė.



Visuomenė bijo neįgaliųjų?

Projektas „Vaivorykštė“ apibendrina visą ugdymo procesą, įvairiausio pobūdžio renginių, kurie vyko per mokslo metus, ciklą. Atvirų durų savaitės dienos buvo skirtos sportui, pasaulio pažinimui, technologijoms, menams ir, žinoma, mokinių įgytoms žinioms patikrinti. Panašūs renginiai vyksta „Rasos“ mokykloje jau ne vienus metus. Atsižvelgiant į mokinių poreikius, jie tobulinami, koreguojami.

Šiais metais mokyklos ugdytiniai išdrįso pasirodyti visuomenei. Tai buvo antrasis projekto tikslas. Gaila, kad, be mokinių tėvų, kitų svečių sulaukta mažai...

Pedagogių žodžiais tariant, kokia gali būti neįgaliųjų integracija visuomenėje, jei visuomenė jų vengia, bijo? O baimė atsiranda tada, kai ko nors nežinai, nepažįsti.

– Kviečiu visus ne bijoti mūsų, ne smerkti, o pirmiausia pažinti, – sakė L.Budreikienė. – Gal tada viskas atrodys kitaip? Juk tai – ir pasiaukojimo reikalaujantis pedagogų bei personalo darbas, ir didžiulės sergančių vaikučių pastangos būti įvertintiems, pripažintiems ir mylimiems, tėvelių lūkesčiai... Jei sveikieji dirbtų tiek, kiek dirba mūsų ugdytiniai, tai kalnus nuverstų.




Diena, skirta sportui

Mokyklos mokiniams labai reikalingas sportas, judesio korekcija. Kiek džiaugsmo vaikams teikia draugiškos varžybos kitose respublikos mokyklose, rėmėjų reguliariai organizuojamos išvykos į „Siemens“ areną „sirgti“ už „Lietuvos rytą“, Kybartų futbolo klubo „Sveikata“ tradicinės kalėdinės sportinės akcijos su įdomiais žaidimais ir maloniomis dovanomis. Pedagogės už tai labai dėkingos vadovams ir treneriams Juozui Murinui, Nerijui Demeniui, Aidui Plaušiniui ir visiems klubo sportininkams.

Todėl viena iš atvirų durų dienų ir buvo skirta sportui. Vyko kamuoliuko metimo, šuolio į tolį, mėtymo į krepšį varžybos.

Pasirodė, kad geriausi sportininkai mokykloje yra Helmantas Remeika, Ričardas Vitkauskas, Jonas Zaveckas, Nerijus Janulevičius, Romas Sinkevičius, Vytautas Mickevičius, Mantas Kulbokas, Laura Adomkevičiūtė, Erika Jonavičiūtė.

Sporto dieną vedė mokytojas Petras Volungevičius ir direktoriaus pavaduotoja Ona Astranskienė. Jiems padėjo Šiaulių universiteto specialiosios pedagogikos studentė Raminta Skrinskienė, Vilkaviškio sporto mokyklos trenerė Ina Dubickienė.

Po linksmų ir įdomių rungčių įteikti apdovanojimai: diplomai, medaliai, žaislai, laukė rėmėjų dovanotos vaišės.




Teisinės žinios ir mokslas

Dar vieną popietę vyko bendras „Rasos“ mokyklos mokinių ir Vaikų globos namų auklėtinių susitikimas su rajono Nepilnamečių reikalų pareigūnų veikos grupės atstovėmis. Vyr. specialistė Rūta Kairienė aiškino, kas yra smurtas, kaip jo išvengti, kaip apsiginti nuo smurtautojų. Mokiniams buvo suteikta naudingų teisinių žinių apie atsakomybę už savo veiksmus.

Mokslui skirtą dieną visi mokytojai ir mokiniai buvo pasirengę priimti svečius į pamokas, parodyti, ko ir kaip jie mokosi, pasidžiaugti tuo, ko jau išmoko. Kaip per tikrą egzaminą vaikams magėjo pasirodyti ne tik savo mokytojui, bet ir svečiams, tėveliams.

Jungtinė lavinamųjų klasių pamoka buvo skirta visoms mamytėms. Ją vedė mokytojos Danutė Rašimienė, Renata Kentnerienė ir Aida Barišauskienė.



Savojo žiburio link

Vyr. mokytoja Laimutė Budreikienė vedė atvirą pasaulio pažinimo pamoką „Aš ir pasaulis“ pradinių klasių mokiniams. Šioje pamokoje pradinukai demonstravo ne bet kokias, o astronomijos žinias!

Vyresniųjų klasių mokiniai mokėsi salėje. Juos mokė net trys mokytojos: Ona Astranskienė, Nijolė Šemiolkina ir Daiva Valentina Didvalienė. Pedagogės vedė integruotą lietuvių kalbos, tikybos, dailės ir matematikos pamoką, pavadintą „J.Biliūnas. Laimės žiburys“. Pedagogės išradingai mokė ugdytinius praktiškai taikyti visas žinias ir gebėjimus, siekiant savojo „laimės žiburio“.

Dar kitą dieną visi mokyklos mokiniai mokėsi gamtoje. Su savo mokytojais jie stebėjo augalus, pavasario spalvas, gyvūnus. Dvi grupės pradinių ir lavinamųjų klasių mokinių su savo mokytojomis, auklytėmis ir auklėtoja Aristida Balbieriene vyko į Vilnių bei Trakus, o kitą dieną – į Kauno botanikos ir zoologijos sodus.

Vyresniųjų klasių mokiniai šį mėnesį planuoja mokomąsias pažintines keliones į Vilnių, Kauną ir Klaipėdą.



Meno ir technologijų diena

Pasak pedagogų, „Rasos“ mokykloje ypatingas dėmesys skiriamas darbiniam ir estetiniam ugdymui. Mokytis amatų, turėti gebėjimų tvarkytis buityje, ugdytis savarankiškumą, jausti grožį ir vertinti meną, tautodailės tradicijas – tai vieni iš svarbiausių ugdytiniams keliamų uždavinių.

Jie, vadovaujami kūrybingų technologijų mokytojų, nuolat rengia parodas mokykloje, jų darbais gėrisi lankytojai organizuojamose parodose Kybartuose, Vilkaviškyje, Vilniuje. Mokiniai kartu su savo mokytojais spec. pedagoge Irena Linkevičienė ir Petru Volungevičiumi jau kelintus metus iš eilės kviečiami į sostinėje per Kalėdas ir Velykas vykstančią neįgaliųjų parodą „Angelų vaikai – su meile Jums“.



Paskutinė diena – tėvams

Paskutinė diena buvo skirta ketvirtosios klasės mokinių paskutinio skambučio šventei. Pradinukų šventę organizavo mokytojos Eglė Labašauskienė ir Danutė Mažeikienė.


Projektą užbaigė tėvų ir mokyklos bendruomenės susirinkimas, gražiausių praeinančių mokslo metų akimirkų prisiminimai, įvertinimai, apdovanojimai, abipusės mokinių, mokytojų ir tėvų padėkos.

Projekto apibendrinime dalyvavo ir Vilkaviškio pedagoginės psichologinės tarnybos vadovė Laimutė Kriaučeliūnienė bei šios tarnybos specialistės. Dalytasi darbo patirtimi, aptarta jo specifika, nauda, ieškota naujų darbo, bendradarbiavimo formų teikiant specialiąją pedagoginę pagalbą tėvams bei bendrojo lavinimo mokyklų mokytojams.



Prilipo nemielas „internato“ vardas

Darbuotojai ir auklėtiniai labai laukia renovacijos. Mokyklos sienos dar mena carinės Rusijos laikus. Čia iš pradžių buvo vaikų prieglauda, nuo 1912 metų – caraičio Aleksejaus berniukų gimnazija. Ji 1919 metais tapo vidurine mokykla, o nuo 1925 metų – aukštesniąja komercijos mokykla. Pokariu čia daug metų veikė internatas (dar ir dabar šis vardas mokyklai „prilipęs“), vėliau – pagalbinė mokykla. 2007 metais, atskyrus Vaikų globos namus, įstaiga reorganizuota ir tapo Kybartų „Rasos“ specialiąja mokykla, teikiančia specialiąją pedagoginę pagalbą ir vykdančia neįgalių vaikų ugdymą.

Mokyklos gyvavimo 100-mečio kolektyvas norėtų sulaukti atnaujintoje, šviesioje, šiuolaikiškoje ir saugioje aplinkoje, kurioje ir toliau galėtų būti ugdomi mokiniai, tęsiamos senosios Kybartų miesto tradicijos, saugomas jo istorinis ir kultūrinis paveldas.






Publikuota: 2008-06-13 16:37:38

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Naujas komisariato vadovas Suvalkijoje jaučiasi savas
* NŽT specialistai teisinosi ir prašė supratimo
* Turizmas Vištytyje: kaip laikosi gražiausias rajono kampelis?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai