„Santaka“ / Į muziejų sugrįžo dr. V.Kudirkos smuikas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2005-05-14 09:41

Dalinkitės:  


Meistras Janas Soltanovičius muziejininkų ir svečių akivaizdoje restauruotą smuiką įdavė muzikos dėstytojui Gintautui Andriulioniui, kuris juo pirmąkart sugrojo Lietuvos himną.

Autorės nuotr.


Į muziejų sugrįžo dr. V.Kudirkos smuikas

Birutė NENĖNIENĖ


Ketvirtadienio vidurdienį į Krašto muziejų smuiką atvežė jį restauravęs Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro specialistas Janas Soltanovičius. Perduodant instrumentą dalyvavo muziejininkai, grupė žurnalistų, filmavo televizija. Išbandydamas smuiką Lietuvos himną juo pagrojo Muzikos mokyklos dėstytojas Gintautas Andriulionis. Dr. V.Kudirkos smuiką dabar galima matyti muziejaus apvaliosios salės stende.

Krašto muziejaus direktorius A.Žilinskas sakė, jog be pagrindo sklando nuomonė, kad smuiko vieta Kudirkos Naumiesčio muziejuje. Smuikas visą laiką buvo Vilkaviškio krašto muziejaus filiale – dr. V.Kudirkos klėtelėje. Jis – kaip nacionalinė vertybė, brangus simbolis, priklausė mūsų krašto žmogui. Smuiką suradęs ir nuo 1980 metų Paežeriuose saugojęs mokytojas Stasys Ankevičius nepaliko testamento, išreiškiančio pageidavimą, kur turėtų būti smuikas. Mokytojas smuikelį, kaip didžiausią brangenybę, laikė namuose, o gyvenimo pabaigoje muziejaus direktoriaus A.Žilinsko prašė toliau jį saugoti. Po mokytojo mirties smuiką muziejui perdavė sūnus Algimantas.

Smuiką apžiūrėjo profesionalūs muzikantai ir pasakė, jog dėl susidėvėjimo bei pakeistų kai kurių detalių groti neįmanoma. Muziejus pasirūpino instrumento restauravimu.



Meistras J.Soltanovičius instrumento išorės nekeitė tik perlakavo, atnaujino ir sutvirtino vidų, iš viso atliko vienuolika sutartyje numatytų veiksmų. „Jis neturėjo tokių defektų, dėl kurių nebūtų galima groti. Pagrindinė bėda, jog jautėsi, kad smuikas buvo traumuotas, paveiktas temperatūros pokyčių, taisytas nekvalifikuotų meistrų“, – pasakojo meistras. Jis paaiškino, kokiose sąlygose toliau dera instrumentą saugoti.

Atidaręs smuiką meistras nufotografavo viduje buvusį įrašą, liudijantį jo priklausomybę daktarui V.Kudirkai. Dėl įrašo autentiškumo muziejus kreipsis į ekspertus. Instrumentą išbandęs G.Andriulionis sakė, jog jis skamba labai švelniai.

Meistras J.Soltanovičius, mokęsis violončelės klasėje M.K.Čiurlionio menų mokykloje, bet pasirinkęs proziškesnę sritį – fiziką – prieš dešimt metų ėmėsi muzikos instrumentų remonto, prisilietė prie garsių muzikantų smuikų. Šiuo metu aptarnauja Lietuvos valstybinę filharmoniją ir M.K.Čiurlionio menų mokyklą, instrumentus remontuoti jam atveža iš Klaipėdos, Kauno orkestrų. Laisvu laiku vienintelis Lietuvoje stabiliai gamina smuikus ir altus. Iš jo privačios dirbtuvės Vilniuje į žmones iškeliavę 24 instrumentai. Smuikui naudojama keletą metų išlaikyta kalnų eglės ir į klevo panaši – jovaro – mediena, kurią perka užsienyje.



„Šio smuiko negalėjo pagaminti pats dr. V.Kudirka, nes toks faktas, kad mėgo drožinėti būtų paminėtas jo biografijoje. Tai 19 amžiaus pabaigos meistrų instrumentas“, – sakė Janas Soltanovičius.

Jis teigė, jog visada įdomu taisyti senovinius, antikvarinius arba žymių žmonių instrumentus. Paklaustas apie restauruoto smuiko vertę sakė, jog nusakyti neįmanoma jau vien dėl to, kad tai dr. Vinco Kudirkos smuikas, kuriuo, neatmestina, galėjo būti sukurta „Tautiška giesmė“.



Publikuota: 2005-05-14 09:41:32

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai