„Santaka“ / Perkant žemę galima susigrąžinti dalį banko palūkanų

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2008-06-06 15:32

Dalinkitės:  


Prisidurti prie savo valdų gabalą valstybės žemių panoro per tūkstantis rajono ūkininkų, bet gerų plotų visiems neužteks, nes didelė dalis valstybės turto – pelkės ir krūmynai.

Autorės nuotr.


Perkant žemę galima susigrąžinti dalį banko palūkanų

Kristina VAITKEVIČIENĖ


Vasariniai žemės darbai Vilkaviškio rajone jau ritasi į antrąją pusę. Sėją ūkininkai jau pamiršo, kai kurie baigia šienapjūtę, o javapjūtė dar tolokai. Besidairantys po savo laukus žemdirbiai prognozuoja, kad šią vasarą žieminių rapsų derlius gali siekti iki penkių, o grūdinių kultūrų – iki aštuonių ar net dar daugiau tonų iš hektaro. Aišku, gero derliaus galima tikėtis, jei laukų nenuniokos stichijos ar pačių ūkininkų netinkama priežiūra. Vienaip ar kitaip, stambieji ūkininkai vis dar ieško būdų, kaip padidinti savo valdas, ir pelningo grūdų verslo atsisakyti neketina.



Laisvos žemės mažoka

Vilkaviškio rajono Žemėtvarkos skyriaus vyr. specialistės Astos Vizbarienės duomenimis, mūsų rajone valstybės žemę panoro įsigyti daugiau nei 1300 asmenų, kurie norėtų nusipirkti per 13,5 tūkstančio hektarų žemės. Laisvos žemės rajone yra 12 300 ha. Atrodo, kad didelės konkurencijos neturėtų būti ir žemės galės įsigyti visi norintieji, bet... Pasak specialistės, 2200 ha šios žemės yra regioninio parko teritorijoje ir jos pardavimas apribotas. Ūkininkavimui tinka tik per 8000 ha, o likusi dalis – pelkės ir krūmynai, kurių pirkti niekas nenori.



Teks pirkti iš savininkų



– Pirmumas pirkti žemę suteikiamas sklypo nuomotojui, paskui – gretimo sklypo savininkui, mat norima padėti stambinti ūkius, – sakė A.Vizbarienė. – Pirmumo teisę turi ir jaunieji ūkininkai. Daliai prašymus ir visus reikalingus papildomus dokumentus pateikusių asmenų jau suprojektuoti sklypai. Gali būti, kad pirkimo reikalai pajudės jau šįmet. Tiems, kurie nepateikė visų dokumentų, projektavimo darbai dar prieš akis, tad ir pirkti žemę bus galima vėliau.

Atrodo, kad visiems norintiesiems nepavyks įsigyti valstybės žemės. Suskatusieji plėsti savo ūkius ją galės pirkti iš privačių žemės savininkų. Paanalizavus skelbimus matyti, kad rajone vienas žemės hektaras kainuoja 7–10 ir net daugiau tūkstančių litų.

Pasidomėjome, kokias sąlygas ūkininkams siūlo Vilkaviškyje veikiantys bankai.



Bankų pasiūlymai

DnB NORD banko Vilkaviškio klientų aptarnavimo poskyrio vadovas Ričardas Čėsna sakė, jog ilgametę patirtį finansuojant žemės ūkio sektorių turintis DnB NORD bankas gegužės mėnesį ūkininkams ir žemės ūkio įmonėms pradėjo teikti vienų metų trukmės kreditus, nereikalaudamas už paskolą įkeisti turtą.

Kreditus be turto užstato DnB NORD banke gali gauti mažiausiai dvejų metų veiklos patirtį turintys ūkininkai ir žemės ūkio įmonės. Esamiems klientams bankas teiks iki pusės milijono litų vertės kreditus be užstato, o naujiesiems – iki 250 000 litų.



Maksimali kredito suma priklauso nuo dirbamos žemės ploto ir siekia iki 700 litų vienam dirbamos žemės hektarui.

– Pinigų dažnai prireikia greitai, o turto įkeitimo procesas užtrunka. Todėl mes pasiūlėme būdą, kaip neįkeičiant turto greitai pasiskolinti pinigų trąšoms, degalams, sėklai ar kitoms reikalingoms prekėms ir paslaugoms įsigyti, – sakė R.Čėsna.

Šis kreditas patogus ir tuo, kad paskolą žemdirbiai gali grąžinti dalimis arba visą iš karto po derliaus nuėmimo ir realizavimo. Paskolos teikiamos litais bei eurais, kurių palūkanų norma dabar yra mažesnė.

Įdomu, kad vienas pirmųjų, suskubęs pasinaudojęs šia galimybe, ir buvo Vilkaviškio rajono ūkininkas.

Pasak R.Čėsnos, Vilkaviškio ūkininkai ir žemės ūkio įmonės yra patikimi klientai, todėl šiame banke jie gali naudotis visais kreditiniais produktais, skirtais verslo klientams. Banko specialistai žemdirbius vertina atsižvelgdami į šios verslo srities specifiką, daugeliu atvejų net palengvindami kreditavimo sąlygas. Bankas žemės ūkio subjektams nekelia jokių specifinių reikalavimų minimaliems ar maksimaliems ūkio, apyvartos ar kredito dydžiams, o kreditus žemės ūkio paskirties žemei įsigyti teikia net iki 25 metų laikotarpiui. Kiekvienas kreditas yra vertinamas atsižvelgiant į konkretaus kliento finansinę situaciją, patariama, kaip galima gauti reikiamą finansavimą, kuris nevirstų jam našta.



Neturint užstato investiciniam kreditui, bankas padeda pasinaudoti UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondo garantijomis ir tokiems klientams gali teikti paskolas itin palankiomis sąlygomis. Jau keletą metų šis bankas yra daugiausiai kreditų su pastarojo fondo garantijomis išduodantis bankas Lietuvoje.

2007 metų pabaigoje DnB NORD bankas jau buvo suteikęs ūkininkams ir žemės ūkio įmonėms beveik pusės milijardo litų vertės (470 mln. litų) finansavimą, kad jie galėtų sėkmingai plėtoti savo verslą. Jau dabar šiame banke paskolos žemės ūkiui sudaro apie penktadalį viso smulkiam ir vidutiniam verslui suteiktų paskolų portfelio.

„Hansabanko“ Verslo plėtros departamento direktorius Ramūnas Klyvis teigė, jog šių metų pradžioje pradėta įgyvendinti žemės ūkio ir miškininkystės verslo finansavimo programa. Specialiai ūkininkams, žemės ūkio bendrovėms ir kitoms įmonėms, užsiimančioms žemės ūkio veikla bei miškininkyste, skirti 4 nauji banko produktai: investicinė paskola žemės ūkiui, tiesioginių išmokų paskola, sezoninė paskola ir investicinė paskola miškininkystei.

Viena iš investicinės paskolos žemės ūkiui krypčių yra būtent paskola investicijoms į žemės ūkio paskirties žemę. Šios paskolos dydis gali siekti 90 proc. žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo vertės, minimaliai paskolos sumai siekiant 50 tūkst. litų. Paskolos sutartis būtų sudaroma laikotarpiui iki 20 metų.

Šią paskolą bankui reikėtų grąžinti dalimis, kas mėnesį mokant palūkanas. Paskolos grąžinimą užtikrintų finansuojamo objekto, t. y. įsigyjamo žemės sklypo, arba kito pasirinkto turto įkeitimas, Žemės ūkio paskolų garantijų fondo ar kitų trečiųjų šalių garantijos. Tam, kad būtų suteikta paskola žemės ūkiui, nebūtina turėti nepriklausomų ekspertų turto vertinimo pažymą.

„Hansabankas“ siūlo ūkininkams ir daugiau sprendimų, kurie gali padėti jiems efektyviau tvarkyti savo finansus. Tai jau minėta investicinė paskola žemės ūkiui, kuri gali būti panaudota ne tik žemei įsigyti, ūkiui plėsti, bet ir jam modernizuoti, taip pat žemės ūkio technikai, gyvuliams ar augalams pirkti. Banko siūloma investicinė paskola miškininkystei skirta miškininkyste besiverčiantiems klientams investuoti į miškų įsigijimą. Tiesioginių išmokų paskola naudinga ūkiams, gaunantiems tiesiogines išmokas už deklaruojamus pasėlius. Paprastai deklaravęs pasėlius ūkininkas tiesiogines išmokas gauna tik po kurio laiko, todėl kartais gali susidurti su sunkumais, planuodamas kasdienę savo ūkio veiklą bei plėtrą. Įvertinęs tai, „Hansabankas“ siūlo galimybę be turto įkeitimo ūkininkui gauti paskolą iki 70 proc. nuo gaunamų tiesioginių išmokų sumos už deklaruotus pasėlius.



Sezoninė paskola pravers ūkininkams, prireikus lėšų svarbiems darbams atlikti ar atsiskaityti su tiekėjais. Tiesioginių išmokų ir sezoninės paskolos grąžinimo grafikas yra pritaikytas ūkininkų poreikiams: paskolos naudojimo metu mokamos tik palūkanos, o paskolą bankui reikia grąžinti termino pabaigoje.

Sąrašą dokumentų, kuriuos reikia pristatyti kreipiantis dėl paskolos žemei įsigyti, taip pat dėl kitų minėtų „Hansabanko“ žemės ūkio ir miškininkystės verslo finansavimo programos produktų, galima rasti „Hansabanko“ interneto svetainėje www.hansa.lt. Apie juos galima sužinoti ir paskambinus klientų aptarnavimo telefono numeriu 1884 arba užsukus į artimiausią banko padalinį.

SEB banko Produktų plėtros departamento direktorius Justinas Murauskas žemdirbiams teikiamas paslaugas apibūdino trumpai: „SEB bankas teikia kreditus žemdirbiams tiek pirkti žemei asmeninėms reikmėms, tiek ūkininko ūkio veiklai vystyti. Jei žemdirbys į banką kreipiasi dėl kredito pirkti žemei, kuri bus naudojama asmeninėms reikmėms (pvz., gyvenamajam namui statyti), bankas vertina ūkininko, kaip fizinio asmens, uždirbamas pajamas (darbo užmokesčio ar kitokias panašaus pobūdžio ilgalaikes pajamas). Suteikiamo kredito suma priklauso nuo užstato bei asmens galimybių laiku grąžinti pasiskolintą sumą.



Bankas taip pat teikia kreditus ūkininko ūkiui, jo vystymui finansuoti. Jei ūkininkas kreipiasi į banką dėl kredito pirkti žemei, kurią naudos žemės ūkio veiklai vykdyti, jam suteikiamas investicinis kreditas. Kredito dydis priklauso nuo pasiūlyto užstato tipo bei ūkininko ūkio generuojamų piniginių srautų. Jei užstato neužtenka, žemdirbys gali pasinaudoti UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondo teikiama garantija. Ūkininkams suteiktiems kreditams taikoma kintama arba fiksuota palūkanų norma.

Bankas „Snoras“ siūlo ūkininkams trumpalaikes ir ilgalaikes paskolas. Pirmasis produktas siūlomas trumpalaikėms sezoninėms lėšų reikmėms: trąšoms, sėkloms, kurui ir panašiems dalykams įsigyti, žemės ūkio produkcijai supirkti ir kt. Trumpalaikė paskola žemės ūkio subjektams suteikiama iki 24 mėnesių laikotarpiui.

Ilgalaikė paskola suteikiama, norint įgyvendinti ar plėsti didesnių investicijų reikalaujančius projektus kaimo vietovėje: žemės sklypui įsigyti, kitam nekilnojamam turtui pirkti ar statyti (rekonstruoti), žemės ūkio technikai.

Ilgalaikė paskola žemės ūkio subjektams suteikiama iki 10 metų laikotarpiui.

Palūkanas galima rinktis kintamas arba fiksuotas. Jos skaičiuojamos nuo panaudotos paskolos sumos ir nurašomos nuo atsiskaitomosios sąskaitos kiekvieną mėnesį, sutartą atsiskaitymo dieną.



Imant paskolą, galima užstatyti perkamą žemės sklypą, nekilnojamąjį turtą, žemės ūkio ir kitą techniką, įrengimus, atsargas, produkciją. Taip pat tinka terminuotieji indėliai, akcijos, LR ir kitų vyriausybių vertybiniai popieriai bei UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondo garantija (garantuojama iki 70 proc., o jauniesiems ūkininkams – 80 proc. negrąžintos paskolos sumos).

Paskolos gavėjas turėtų turėti atsiskaitomąją sąskaitą AB banke „Snoras“, vykdyti atsiskaitymus ar nustatyto dydžio apyvartą, įmonės ūkinė ir finansinė būklė turi būti patenkinama, gera arba labai gera.

AB „Šiaulių bankas“ specialių pasiūlymų žemdirbiams nepateikė.



Dalį kompensuoja valstybė

Vilkaviškio rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vyr. specialistė Jūratė Bindokaitė papasakojo, kokią paramą imdami paskolas ūkininkai gali gauti iš valstybės.

– Pateikus prašymą mūsų skyriuje galima atgauti dalį palūkanų, – sakė specialistė. – Tai netaikoma perkant žemę iš valstybės. Privačiai žemės ūkio paskirties žemei įsigyti kompensuojama dalis palūkanų, kurių maksimali norma negali būti didesnė kaip 6 procentai. Dar perkama žemė turi atitikti kai kuriuos reikalavimus, kuriuos galima sužinoti, užsukus į į Žemės ūkio skyrių. Įsigijus trumpalaikį turtą taip pat kompensuojama dalis paskolos palūkanų – iki 40 proc. jauniems ūkininkams ir iki 30 proc. paskolos palūkanų – kitiems žemės ūkio subjektams. Maksimali metinė palūkanų norma, kurios dalis kompensuojama Specialiosios kaimo rėmimo programos lėšomis, negali būti didesnė nei 6,49 proc. Jeigu norma viršija maksimalią, kompensacija skaičiuojama nuo nustatytos normos (6,49 proc.).



Norėdamas gauti kompensaciją, iki kredito grąžinimo termino pabaigos žmogus turi pateikti Savivaldybei prašymą, vertybių įsigijimą patvirtinančius dokumentus, paskutinių metų finansinės atskaitomybės dokumentus, kredito sutartį ir banko pažymą apie sumokėtas palūkanas. Kompensuojamos gali būti pašarų, trąšų, sėklos, augalų ir gyvūnų apsaugos priemonių, degalų ir tepalų, atsarginių dalių ir remonto medžiagų, kitų medžiagų įsigijimo išlaidos.

Taip pat tokia pati dalis palūkanų kompensuojama už investicinius kreditus. Tinkamos išlaidos yra nekilnojamojo turto statyba, jo įsigijimas ar būklės gerinimas, žemės ūkio technikos ir kompiuterių techninės-programinės įrangos pirkimas, daugiamečių augalų įsigijimas ir sumokėta suma už jų sodinimo paslaugas.





Publikuota: 2008-06-06 15:32:47

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Senieji maldos namai – ne vien tikinčiųjų rūpestis
* Sergantieji širdies nepakankamumu gaus papildomą gydymą
* Sesuo Lina: „Gyvas tikėjimas šeimą sujungia stipriais ryšiais“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Teikdami GPM deklaraciją paremiate tą patį ar vis kitą paramos gavėją?
Kasmet remiu tą patį.
Paremiu vis kitą.
Elgiuosi įvairiai.
Paramos neskiriu niekam.
Pajamų nedeklaruoju.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai